17.06.2021 10:19

Pozvánka na symposium Poločas rozpadu 5.1

Rádi bychom vás pozvali na odborné symposium Poločas rozpadu 5.1, které se uskuteční jako součást výstavy VTZTAHY FUNDUS UTOPIE: Salon české scénografie, a to ve čtvrtek 24. června od 15:30 v brněnském OC Dornych.

Cílem akce je neformálně prodiskutovat možné pohledy na scénografii; jak o ni přemýšlet a jak ji reflektovat. Zastřešujícím tématem pro pátý ročník symposia je "komunikace scénografie", zahrnující možnosti verbální, výstavní, odborné, divácké atd.

Za účelem otevření diskuse nejprve vystoupí pozvaní řečníci a řečnice, aby na dané téma promluvili perspektivou vlastního zaměření:

  • Apolena Vanišová: Divadelní instalace
  • Lukáš Brychta: Scénografie jako komplexní instalace
  • Kateřina Svatoňová (video formát): Laterna magika jako multimediální dílo aneb divadelní scénografie jako inspirativní prostor pro teorii médií
  • Viktor Takáč: VR: Hledání interaktivního diváctví
  • Bára Příhodová: PQ Talks: debatní platforma Pražského Quadriennale jako forma scénografické reflexe

Diskuse s členy/ky kurátorského týmu - Anna Chrtková, Amálie Bulandrová, Jan Matýsek

Symposium se uskuteční přímo ve výstavě, která – jak doufáme – poslouží jako aktivní spolučinitel odborné reflexe a nikoliv (pouze) jako pasivní kulisa. Jedná se konkrétně o nejvyšší patro budovy OC Dornych, Dornych, 602 00 Brno-střed (hned za hlavním nádražím).

V rámci doprovodného programu výstavy jsou také plánovány dvě komentované prohlídky: první bude již tuto středu 16. června od 16:30, druhá se uskuteční před začátkem symposia ve čtvrtek 24. června od 14:00.

Podrobnosti na FB události, více informací o výstavě a symposiu najdete také na webu https://www.vztahy-fundus-utopie.cz/

Autor článku: Viktorie Schmoranzová