24.04.2006 00:00

Pozvánka na tiskovou konferenci se švédským spisovatelem a dramtikem Per Olov Enquistem

Vážení přátelé,

srdečně Vás zveme na tiskovou konferenci se švédským spisovatelem a dramatikem Per Olov Enquistem, který přijede 27. dubna do Prahy uvést svou hru Obrázkáři.

Divadlo Andreja Bagara z Nitry hru představí v Divadle Bez zábradlí v rámci 11. ročníku festivalu Slovenské divadlo v Praze. Tiskové konferenci se zúčastní i režisérka slovenské dramatizace Yvonne Vavrová a ředitelka festivalu Slovenské divadlo v Praze Hana Heřmánková.

Tisková konference se koná ve čtvrtek 27. dubna 2006 v 17.00 hod. v kavárně Divadla Bez zábradlí, Jungmannova 31, Praha 1.

Na setkání s Vámi se těší

Hana Heřmánková, ředitelka festivalu

Svou účast na tiskové konferenci potvrďte laskavě na adrese renata@elhenicka.cz, včetně rezervace vstupenek na večerní představení.

Také Vás chceme v předstihu informovat o tom, že Divadlo Bez zábradlí přivítá dne 11. května 2006 dalšího významného evropského dramatika, francouzského autora Clouda Confortése, který se zde zúčastní slavnostní premiéry své hry Maratón.


Čtvrtek 27. dubna 2006 v 19.00 hod. - Divadlo Bez zábradlí
Divadlo Andreja Bagara Nitra
Per Olov Enquist

OBRÁZKÁŘI

Co se mohlo stát, když se setkala spisovatelka, která se stala živoucí legendou, herečka, která nedostala vytouženou roli, režisér a kameraman, kteří se potřebují prosadit? Hra o švédské spisovatelce Selmě Lagerlöfové, která měla bolavou, ale krásnou duši. O tajemství filmové a literární tvorby, ale též o alkoholismu, vině a odpuštění.

Překlad: Milan Richter, dramaturgie: Jana Liptáková, režie: Yvonne Vavrová
Scéna: Tomáš Berka, kostýmy: Ľudmila Várossová, světelný design: Yvonne Vavrová,
hudební spolupráce: Roman Žiaran

Osoby a obsazení:
Selma Lagerlöfová:
Žofia Martišová
Tora Tejeová:
Daniela Kuffelová
Victor Sjöström:
Vlado Bartoň
Julius Jaenzon:
Marcel Ochránek

Premiéra ve Studiu DAB 10.a 11.června 2005

V inscenaci jsou promítány ukázky z filmu Vozka smrti z roku 1921 v režii Victora Sjöströma. Film patří do zlatého fondu světové kinematografie.

Per Olov Enquist (1934)
Švédský prozaik, dramatik, filmový scénárista, bývalý švédský reprezentant ve skoku vysokém. Do literatury vstoupil v druhé polovině šedesátých let. Přízeň kritiky i čtenářů si získal zejména romány Legionáři, Knihovna kapitána Nema, Svržený anděl, Návštěva osobního lékaře, Lewiho cesta, Kniha o Blanche a Marie. Zaujal rovněž svými filmovými prózami, resp. scénáři k filmům Hamsun či Strindbergův život, knihami reportáží a esejů. Dnes patří na Severu i ve světě k předním spisovatelům a intelektuálům, kteří se zapojují do společenských debat o stavu dnešního světa a místě člověka v něm. Divadelní hry začal psát až v jednačtyřiceti letech. Úspěch na světových jevištích dosáhl zejména s hrami Noc tribádek (o Augustu Strindbergovi), Faidra (o antické hrdince) a Ze života žížal (o Hansi Christianovi Andersenovi), vydanými knižně pod názvem Triptych. V Čechách se hrála také jeho hra V hodině rysa i Obrázkáři, které napsal v roce 1998 a ve Švédsku je režíroval Ingmar Bergman.

Yvonne Vavrová, režisérka
Všichni máme nějaké své hluboko ukryté bolavé místo, "zrníčko písku", které skrýváme v nespočetných rolích, v postavách a já v celuloidu. Skládáme se z vrstev, stejně jako film. Filmové políčko po políčku tvoří pohyb - záběr. Také náš život je nekonečné množství políček. Některé jsou černobílé, některé barevné, některé zamrzly v projektoru, některé se roztrhly a některé jsme zahodili do koše věčného zapomnění. Každý z nás má svůj film života. Má různou délku, i žánry jsou různé. Ve svých promítacích kabinkách má každý z nás buď komedii, drama, melodrama či frašku. Hrajeme v nich hlavní role. Většinou… Myslíme si, že neznámá veličina nám napsala roli, kterou máme hrát do konce života. Často jsme přesvědčeni, že jsme obětí božského režiséra, který nepřipouští změnu role, či případnou alternaci.

Zdroj: Svatopluk Vičar, vicar@bezzabradli.cz

Autor článku: redakce