24.05.2019 10:02

Pozvánka na výstavu: Kabinet zázraků – 100 let Jihočeského divadla

Kabinet zázraků: 100 let Jihočeského divadla
1. 6. - 31. 10. 2019
Místo konání: Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Jihočeskému divadlu je v tomto roce 100 let, ale nejen to, historická budova Jihočeského divadla slaví 200 let, Malé divadlo 70 let, opera a balet 60 let samostatnosti souborů. Dostatečně dobrý důvod k tomu, aby Vás Jihočeské muzeum přizvalo do tohoto uctívaného i zatracovaného světa komediantů a jejich zázraků...

V první části výstavy Vás v šesti aktech a čtyřech intermezzech seznámíme s klíčovými momenty stoleté divadelní historie a poté Vás pozveme za oponu, do magického, okouzlujícího a fascinujícího světa, kde LZE COKOLIV, protože všechno je JEN JAKO.  Nechte se překvapovat, nechte se (po)vznést, přijďte si představovat a z(a)koušet…K výstavě jsou připraveny také komentované prohlídky a divadelní dílny.

O VÝSTAVĚ

Expozice přiblíží nejdůležitější milníky v rámci výročí 100 let historie Jihočeského divadla, 200 let jeho budovy, 70 let Malého divadla a 60 let samostatných souborů opery a baletu, tedy nedozírné množství spousta dobrodružství, tisíce lidských osudů, nápadů, radostí, žalů, premiér, derniér, úspěchů i propadáků a jiných dramatických událostí.

V divadle je možné VŠECHNO, protože všechno je JENOM JAKO. V divadle se mohou dít zázraky…V divadle můžeme se ocitnout v břiše velryby nebo v hlavě marťana, můžeme cestovat v čase tam a zase zpět, můžeme být římský císař nebo anglická královna. Anebo se klidně můžeme (PO)VZNÉST NAD KAŽDODENNOST až tak vysoko, že vidíme celých sto let jako na dlani. Dá rozum, že některé události z takového pohledu přestávají být pouhým okem viditelné, přesto dobře víme, že nezmizely.

Jenomže vystavovat divadlo, to je jako chtít chytit vítr do sklenice, zastavit řeku, spočítat kapky deště, vzklenout duhu … Divadlo, to jsou hlavně emoce, vztahy, nálady a zase vztahy. Ze vztahů se divadlo skládá stejně jako lidské tělo z kostí. Ze vztahů lidí s lidmi, lidí s postavami, postav a lidí ke světu…a to všechno naživo, v přímém přenosu. A také díky tomu je divadlo velké dobrodružství a ohromný zážitek…Jenže jak vystavit vztahy a pocity a ještě k tomu naživo? Jak se to dá udělat, aby se statické fotky, zapomenuté předměty, plakáty, vzpomínky zase rozhýbaly před očima? Jak to udělat, abyste mohli zažít ten pocit, tu náladu, tu atmosféru, jaké to je, když divadlo vzniká …

Výstavu jsme proto pojali jako pohled z ptačí perspektivy, dějiny v letu, a ty jsme rozložili do šesti aktů, tří narozeninových intermezz a jedné scénické poznámky, nad nimiž zakroužíme, abychom vás pak zavedli do světa, ve kterém si můžete některé zázraky zažít na vlastní kůži. Cestou se můžete zastavit u kiosku, kde jsou sebrané desítky fotografií, které by se do vitrín nevešly. Rovněž budou prezentovány exponáty ze sbírek divadelního archivu Jihočeského muzea. Celá výstava má být prologem k vydání obsáhlé knihy v říjnu 2019, v níž se stoletá historie Jihočeského divadla představí čtenářům podrobně.

Málokdo asi ví, jakou měl archiv Jihočeského divadla v minulosti smůlu. V roce 1945, na konci války, vzal za své společné s částí vybombardovaného divadla, pak byl pod ostřížím dohledem cenzorů a když už se mu, v novodobé historii začalo konečně trochu dařit díky divadelním nadšencům, vzaly jej z velké části v roce 2002 povodně. Sbíráme tedy, paběrkujeme to, co zbylo, ze vzpomínek pamětníků, z útržků skládáme obraz toho, jak to asi bylo…

…tak se račte laskavě (PO)VZNÉST, malinko nad běžný životaběh, abyste mohli z té výšky zahlédnout nevídané, nalaďte se, nažhavte motory fantazii…

…ocitáte se v současnosti, stojíte „ZDE“, TEĎ A TADY a po časové ose se můžete libovolnou rychlostí posunovat dál do historie, rozhlížejte se, pod vámi a kolem vás se rozkládá paměť Jihočeského divadla, na konci chodby můžete přijmout pozvání do KABINETU ZÁZRAKŮ.

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY

Víte, jaké byly nejdramatičtější momenty v historii Jihočeského divadla? Chtěli byste se dozvědět, jaké nejrůznější role na sebe divadlo za sto let vzalo? Jaké příběhy a epizody jej tvoří a kdy zažilo své zlaté období? Zajímá vás, jaké profese jsou na divadle potřeba k tomu, aby vzniklo představení? A chtěli byste si alespoň trochu některé divadelní a dramatické principy vyzkoušet? Vstupte s námi do světa, kde lze všechno, protože všechno je jen jako…

Délka 90 minut. Určeno skupinám od 5 do 30 osob. Věková hranice 5+.

DIVADELNÍ DÍLNY

Divadelní kouzla a zázraky. Svět, který nás přitahuje bez ohledu na věk a na dobu. Prostor pro hru a fantazii. Račte poodhrnout oponu a…vstoupit! Ve třech blocích po 40 minutách vám představíme zblízka některé hravé a tvořivé principy tří vybraných divadelních profesí. Budete si moci vyzkoušet práci scénografa, zvukaře-sounddesignéra a herce.

Délka: 150 minut. Určeno skupinám od 15 do 30 osob. Věková hranice 10+.

http://www.muzeumcb.cz/
https://www.jihoceskedivadlo.cz/

Autor článku: Převzato z: http://www.muzeumcb.cz/

Pozvánka na výstavu: Kabinet zázraků – 100 let Jihočeského divadla

Zprávy

20.08.2019

Vyšla kniha Miroslava Lukáše Divadlo v Mikulově za éry rodu Dietrichsteinů

Kniha mapuje divadelní život v Mikulově od doby, kdy panství získal rod Dietrichsteinů, až do začátku druhé světové války. Ve svých hlavních částech se zabývá zámeckou divadelní kulturou, školským divadlem, kočovnými společnostmi, které do města přijížděly a v neposlední řadě také zrodem měšťanské kultury.

20.08.2019

Noc divadel 2019: Pro Čechy je divadlo především společenskou událostí

Dle aktuálního výzkumu evropského divadelního publika se potvrzuje, že divadlo je pro Čechy především společenskou záležitostí. Hlavní motivací pro návštěvu divadelního představení je především touha strávit čas s rodinou a přáteli. Průběžné výsledky výzkumného projektu ASSET, který srovnává pět evropských metropolí, poukazují na silnou tradici divadla u nás. Na výzkumu se podílí i Noc divadel, která proběhne 16. listopadu 2019, v předvečer 30. výročí sametové revoluce.

19.08.2019

Nová jednatelka Městského divadla Kladno Irena Žantovská se dnes ujala funkce

Nová jednatelka kladenského divadla Irena Žantovská se dnes ujala funkce. Výměna jednatele vyvolala v divadle krizi, zaměstnanci vyhlásili stávkovou pohotovost a chtějí návrat Jana Krafky, jemuž vedení města vytýkalo ztrátové hospodaření instituce. Žantovská pro ČTK uvedla, že chce zlepšit ekonomickou situaci v divadle a po nástupu se sejde s herci i ostatními zaměstnanci. V této sezoně nehodlá dělat personální ani dramaturgické změny.