13.08.2006 00:00

Prachatické muzeum loutek a cirkusového umění zahájí plný provoz

České Budějovice/Prachatice 13. srpna (ČTK) - Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích, které je pobočkou pražského Národního muzea, zahájí v pondělí plný provoz. Vzniklo v květnu, dosud však bylo veřejnosti přístupné pouze třikrát v týdnu formou dnů otevřených dveří. Zájem o návštěvu je velký, expozici již vidělo přes 4000 lidí, informoval ČTK lektor historie Jan H. Prošek z Národního muzea.

Muzeum bude nyní otevřeno celoročně, a to denně kromě úterý od 10:00 do 18:00. První část expozice ukazuje historii českých loutek od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k profesionálním scénám. Kromě tradičních čertů a kašpárků se návštěvníci setkají i s loutkami zhotovenými podle předloh Mikoláše Alše či Jiřího Trnky. Uvidí rovněž ukázky slavných inscenací loutkových her v historických divadélkách.

Ve druhé části, která je podle Proška jediným cirkusovým muzeem v Čechách, jsou nejen plakáty a dokumenty, ale i manéž s hrazdami, perskou tyčí, jednokolkami, žonglérským náčiním a kostýmy. "Součástí je i motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou," uvedl historik. V žádném jiném českém muzeu také podle něho nejsou vystaveny historické putovní atrakce, jako je panoptikum s voskovými hlavami historických osobností nebo pohyblivá mořská panna.

Zrod muzea provázel letitý spor prachatické radnice s ministerstvem kultury, protože město chtělo mít v tomto renesančním domě na Velkém náměstí knihovnu. Objekt patřil původně okresu, který spravoval i knihovnu. Před šesti lety padlo rozhodnutí přemístit tam knihovnu ze dvou zchátralých domů v Husově ulici. Dům byl za státní peníze zrekonstruován a zkolaudován na knihovnu. Město se letos proti rekolaudaci knihovny na muzeum odvolalo ke krajskému úřadu, ten mu však nevyhověl.

"Rozhodnutí krajského úřadu ze dne 7. srpna 2006 konstatuje, že změna využití objektu původně kolaudovaného pro knihovnu na Muzeum české loutky a cirkusu je ve smyslu stavebního zákona plně v souladu s platným územním plánem města Prachatice, přičemž využití objektu je i nadále zachováno pro kulturu," uvedl Prošek. Připomněl, že město nemá k objektu vlastnická práva a ani se nepodílelo na rekonstrukci.

bin rot

Autor článku: ČTK