31.12.2021 14:20

Pracovníci v kultuře rozhodnutí vlády o platech nekomentují nebo nekritizují

Skutečnost, že se platy státních zaměstnanců v příštím roce nezvýší, pracovníci v kultuře nekritizují. Zástupci státem zřizovaných divadel, muzeí, galerií a dalších institucí, které ČTK oslovila, uvedli, že se jich zmrazení platů ale dotkne, neboť oblast umění je dlouhodobě podfinancovaná. Některé velké instituce, které zřizuje ministerstvo kultury, nechtěly krok vlády vůbec komentovat.

„Jako zásadní argument pro navýšení platů ve státní správě vnímáme vyjádření premiéra Petra Fialy, že vláda chce zohlednit především práci těch, kteří stojí v prvních řadách v boji s koronavirovou epidemií," řekl ČTK Stanislav Moša, ředitel Městského divadla Brno a předseda Asociace profesionálních divadel.

Minulá vláda počátkem listopadu rozhodla, že pracovníci státu a veřejných služeb dostanou plošně od ledna přidáno 1400 korun. Vláda Petra Fialy ve středu rozhodla, že platy pracovníků v sociálních službách v příštím roce stoupnou o 700 korun. Zdravotníkům se vláda rozhodla platy zvýšit o šest procent a pedagogickým pracovníkům o dvě procenta. Zároveň vláda rozhodla zmrazit platy státních úředníků na ministerstvech a dalších úřadech a všem ústavním činitelům.

„Nemíníme protestovat. Plně si totiž uvědomujeme, že finanční situace naší země není zrovna nejlepší," uvedl Moša, podle kterého je třeba ocenit zejména ty, kdo nejvíce čelí koronavirové pandemii. „Zároveň však upozorňujeme na to, že oblast umění je dlouhodobě podfinancovaná a to se týká i nedostatečné úrovně platů našich zaměstnanců," dodal.

„Zásadní zlepšení této situace očekáváme v okamžiku, kdy začne tato vláda naplňovat své vládní prohlášení. Z jeho návrhu jsou k tomuto tématu nejpodstatnější první čtyři body (Financování kultury) z přiloženého materiálu," uzavřel divadelník.

„Plánované zmrazení platů ve státní sféře se České filharmonii určitě dotkne, protože náš orchestr je příspěvkovou organizací ministerstva kultury. Nezbývá nám však nic jiného, že tuto skutečnost vzít na vědomí a pracovat s ní, i když uvedené řešení i vzhledem k ekonomické situaci nepovažujeme za dlouhodobě udržitelné," sdělil ČTK Ondřej Matyáš, ekonomicko-provozní náměstek České filharmonie.

Národní divadlo na dotaz ČTK rozhodnutí vlády nechtělo komentovat, stejně jako Národní galerie Praha. Ředitelka Asociace muzeí a galerií ČR Anna Komárková ČTK sdělila, že reakce od kolegů bude mít až příští týden.

Autor článku: ČTK: hrm, jir, mal