28.11.2006 00:00

Praha 1: Budova bývalého Federálního shromáždění musí žít

Praha 28. listopadu (ČTK) - Budova bývalého Federálního shromáždění (FS), která by podle rozhodnutí vlády měla sloužit Národnímu muzeu (NM), musí podle představ radnice Prahy 1 žít. Podle radního pro územní rozvoj Filipa Dvořáka (ODS) by měla plnit i zábavní funkci.

"Chápeme cíle muzea, musí ale vzniknout rozumný kompromis prospěšný pro město," řekl novinářům Dvořák, který hodlá o otevření objektu veřejnosti i ve večerních hodinách jednat s ministerstvem kultury. Ředitel NM Michal Lukeš si ale nemyslí, že jejich plán využití této budovy je v rozporu s cíli Prahy 1.

"Moderní muzea nejsou pouze o expozicích a výstavách; jsou to moderní multifunkční prostory, místa setkávání a komunitního života. Tak bude využíván i tento objekt, kde vedle expozic naleznou místo další kulturní aktivity. Velký sál - bývalá Sněmovna lidu, přímo vybízí k hraní divadla, promítání filmů či pořádání koncertů. To vše v této budově Národní muzeum plánuje," řekl Lukeš ČTK v reakci na Dvořákova slova.

Zatímco radní uvedl, že v současnosti je v zadní části budovy restaurace a zábavní zařízení by mělo být i v opačné části směrem k Václavskému náměstí, přičemž jmenoval bar, vinárnu a diskotéku, Lukeš je v souvislosti s těmito příklady zdrženlivější.

"O vedlejší objekt jsme usilovali mimo jiné i proto, že nám umožní více se věnovat práci s návštěvníkem a více se otevřít veřejnosti, než umožňuje historická budova. Plánujeme využití současných gastroprovozů a vybudování dalších. Opatrný bych byl pouze k diskotékám a barům, myslím si, že v okolí Václavského náměstí jich máme až moc," uvedl Lukeš. Vysvětlil, že restaurace, o níž se Dvořák zmínil, se nachází v provozní budově Státní opery a nepatří k FS.

Záměr Národního muzea podle něj vycházel i z původních plánů architekta Karla Pragera, který počítal s tím, že až budova přestane sloužit Federálnímu shromáždění, bude využívána jako kulturní prostor. "V tomto duchu jsme vypracovali uživatelskou studii, na jejímž základě vláda rozhodla. Nový objekt tedy bude maximálně otevřen veřejnosti. S historickou budovou vytvoří prestižní muzejně-kulturní centrum, které bude ku prospěchu občanům Prahy 1 i celé České republiky, bude lákat turisty z celého světa," řekl Lukeš. Podle něj je tak až na bary a diskotéky plánováno vlastně vše, po čem radní Dvořák volá. Ředitel dodal, že je připraven se zástupci Prahy 1 kdykoliv jednat, prezentovat své záměry a najít nejlepší řešení pro veřejnost.

mbc bor khj

Autor článku: ČTK