17.10.2007 00:00

Praha: Kulturní granty budou také podle prodaných vstupenek

Praha 17. října (ČTK) - Pražský magistrát chce napříště udělovat kulturní granty také podle počtu prodaných vstupenek. Větší podpory se dočkají začínající umělci. Nová pravidla schválila městská rada. Pokud je potvrdí zastupitelé, grantové řízení na příspěvky pro příští rok bude vypsáno na přelomu října a listopadu. Na granty bude vyčleněno asi 200 milionů korun, řekl ČTK radní Milan Richter (ODS).

Dosud o všech příspěvcích rozhodovala grantová komise složená z městských politiků, úředníků a odborníků. Podle nového systému bude mít komise ve zcela jiném složení vliv na poskytnutí tří čtvrtin přidělené částky. Čtvrtina peněz, tedy 50 milionů, půjde na dotace za prodanou vstupenku, uvedl Richter.

Kulturní instituce, která bude o příspěvek na vstupenku žádat, bude muset získat akreditaci. Podmínkou pro to bude mimo jiné čtyřleté působení v kultuře. O akreditaci bude rozhodovat grantová komise, uvedl radní.

Další čtvrtina částky určené na granty půjde na podporu takzvaně umělecký hodnotných projektů. Žádosti bude posuzovat komise. Stejný postup bude u dotací studentům a začínajícím umělcům, na které půjde pětina rozpočtu. Věkové omezení bude 35 let.

"Studenti a umělecké školy dosud nemohly o grant žádat," řekl Richter. Připomněl, že z letošních 183 milionů korun určených na kulturní granty dostali mladí umělci jen 310.000 korun.

Zbývajících 30 procent bude určeno na víceleté granty, což je podle Richtra standard z minulosti.

V čele nové třináctičlenné grantové komise bude předseda kulturního výboru zastupitelstva Ondřej Pecha (ODS). Ostatní členové budou odborníci. Pecha nebude mít hlasovací právo. Bude rozhodovat jen v případě, kdy hlasování dalších členů komise o podpoře projektu bude šest ku šesti.

"Komise bude mít prakticky neomezenou moc a bude muset komukoli své rozhodování zdůvodňovat," zdůraznil Richter. Výsledky posuzování projektu bude předkládat kulturnímu výboru města. Když se jeho členům nebude něco líbit, vrátí se návrh zpět do komise. Komise bude moci dvoutřetinovou většinou výtky výboru přehlasovat. S konečnou platností rozhodují o grantech radní a zastupitelé.

Novým systémem město reaguje na kritiku části pražské kulturní scény. Radní před časem granty pro příští rok dokonce pozastavili kvůli žalobě spolumajitele Divadla Ta Fantastika Petra Kratochvíla. U evropského soudu napadl systém financování pražských divadel. Město hledalo jiný způsob, jak příspěvky přidělovat.

Udělování kulturních grantů vyvolalo kritiku pokaždé jiné části kulturní scény už dvakrát. Kratochvíl a také Jan Hrušínský z Divadla na Jezerce, Janek Ledecký z Divadla Kalich a Divadlo Radka Brzobohatého se ozvali letos.

mbc rot

Autor článku: ČTK