02.07.2013 11:04

Praha opět v červenci ožívá mezinárodním divadlem, blíží se festivaly Za dveřmi a Nultý bod

15. července 2013 zahájí prázdninovou divadelní sezónu v Praze hned dva mezinárodní festivaly. 5. ročník festivalu Za dveřmi přiveze na Václavské náměstí pět dní špičkového pouličního divadla z celé Evropy, festival Nultý bod pošesté představí v Divadle v Celetné přední kapacity fyzického divadla ze zahraničí i z Česka.

„Fyzické a taneční divadlo získává v Česku stále více diváků a spolu s tím se daří vytvářet i domácí představení na evropské úrovni. Krom zahraničního zastoupení je Nultý bod i místem, kde uvidíte špičku českého fyzického divadla jako je Lenka Vágnerová, Markéta Vacovská nebo Miřenka Čechová,“ uvádí letošní festival Nultý bod jeho umělecký šéf Petr Boháč. A skutečně si české fyzické divadlo získává ve světě jméno – Miřenka Čechová je například právě touto dobou s představení Hlas Anne Frankové na cestě do Jihoafrické republiky a podařilo se ji v posledních měsících několikrát zaujmout kritiky prestižního Washington Post. „I letos se věnujeme vzdělávacímu rozměru festivalu – pořádáme mezinárodní workshop Performing arts for the future i speciální projekt ve spolupráci s HAMU,“ uvádí produkční festivalu Nultý bod Aneta Kafková.

Pátý ročník Mezinárodního festivalu pouličního divadla Za dveřmi letos zahájí české V.O.S.A. Theatre s unikátním pětimetrovým akrobatickým kolem. Ve svých představeních, která jsou v podstatě vždy premiérou navazuje na zkušenosti z site-specific projektů v Evropském hlavním městě kultury Košice 2013 nebo na Světové výstavě EXPO 2010 v čínské Šanghaji. „Festival Za dveřmi je tady popáté, dostali jsme se na evropskou festivalovou mapu a do Prahy se nám daří přivážet stále více skvělých představení a iniciovat vznik speciálních festivalových projektů. Prostor spodní části Václavského náměstí se v loňském roce ukázal být výzvou a musíme uznat, že pouličnímu divadlu sluší. Stejně tak Praze sluší pouliční divadlo. “ říká ředitel festivalu Za dveřmi Jakub Vedral a doplňuje: „I proto se vedle hlavního programu uskuteční speciální projekt Take Care of Your Square, který pořádáme ve spolupráci s partnery ze zemí Visegrádské čtyřky.“

Divadelní festivaly Za dveřmi a Nultý bod začínají společně 15. července a pokračují až do 19. a 20. července 2013. Vstupenky do Divadla v Celetné jsou k zakoupení již nyní na www.divadlovceletne.cz, představení na Václavském náměstí jsou zdarma. Kompletní program najdete na www.zadvermi.czwww.nultybod.cz .

 

Autor článku: Adam Ondráček

Praha opět v červenci ožívá mezinárodním divadlem, blíží se festivaly Za dveřmi a Nultý bod