23.04.2009 00:00

Praha podpoří formou partnerství v kultuře velké festivaly

Praha 23. dubna (ČTK) - Hlavní město rozdělí formou partnerství v kultuře festivaly Febiofest, Dvořákova Praha, Pražské jaro a Festival spisovatelů. Celkem na tyto akce přidělí 19,7 milionu korun. Podporu schválili pražští zastupitelé. 

Na rozdíl od grantového přidělování dotací nepodléhá tento model rozdělování peněz, dříve označovaný jako spolupořadatelství, žádným kritériím výběru - je na zastupitelích či radních, komu peníze dají. Dvojkolejnost a netransparentnost systému dlouhodobě kritizují někteří odborníci i opoziční zastupitelé. 

V porovnání s Dvořákovou Prahou přijmou zavedené festivaly z městské kasy formou grantů omezené množství financí - 14. ročník festivalu Struny podzimu 1,5 milionu korun a 10. ročník Letních slavností staré hudby 0,5 milionu. Festival Prague Proms neobdržel od magistrátu zatím žádný příspěvek, ačkoli se bude konat již pošesté. Intendantem Dvořákovy Prahy je Vladimír Darjanin, budoucí šéf České filharmonie, který se netají svými úzkými styky s politiky. ¨

Rada města už dříve rozhodla, že rozdělí celkem 39,63 milionu korun na kulturní projekty, u kterých dotace nepřesahuje dva miliony korun. Podporu získaly i organizace, které v letošním grantovém řízení neuspěly, například Branické divadlo, Společnost Franze Kafky nebo Divadlo Radka Brzobohatého. Půlmilionu dostane také Fish festival, který doprovází muškařské závody. 
    
Podpořené projekty:
    

projekt částka v milionech korun
Pražské jaro 9
Dvořákova Praha 5
Festival spisovatelů Praha 2009 3,2
Febiofest 2,5


Zdroj: Zastupitelstvo hlavního města Prahy 
     

Šárka Dvořáková rot

Autor článku: ČTK