13.06.2014 11:07

Praha přivítá stovky pouličních umělců, blíží se festival Za dveřmi

Špičky pouličního divadla opět oživí Prahu! Od 14. do 18. července se bude konat již šestý ročník Mezinárodního festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Václavské náměstí se tak na pět dní promění ve velký divadelní prostor. Na jednom místě se potkají umělci z České republiky, Polska, Německa, Ukrajiny a dalších zemí. Bude se lítat ve vzduchu, tančit na chůdách, zpívat, muzicírovat a hrát.
 

Andělská krása prozáří centrum Prahy

Letošním ročníkem festivalu Za dveřmi se bude protínat několik linií. V andělském duchu se ponese hned první den festivalu, kdy se návštěvníci mohou těšit na site specific průvodové představení Křídla naděje. V průvodu vystoupí čeští a zahraniční performeři ze souborů V.O.S.A Theatre, Amanitas Fire Theatre, Long Vehicle Circus, Bratři v tricku a řada dalších. Andělská bude i středa 16. 7., na Václavském náměstí se představí Angel-y v podání Lucie Kašiarové, Vandy Hybnerové a Terezy Ondrové. Nebeská clowneska se třemi cynickými Angel-y, kteří se nebojí být patetičtí a sentimentální, je plné osobité poetiky. „Jedním z motivů letošního ročníku festivalu Za dveřmi jsou andělé, jejich čistota a krása. Na andělských křídlech plných imaginace a fantazie se mohou diváci společně s účinkujícími proletět pět červencových dní, kdy se bude festival konat,“ říká organizátorka festivalu Michaela Holbíková.
 

Podpora Ukrajiny i světová premiéra

Festival Za dveřmi také podpoří Ukrajinu. V rámci pětidenní přehlídky pouličního umění vystoupí Teatr Voskresinnia. Tento divadelní soubor, který byl založený v roce 1990 ve Lvově, propojuje tradiční a psychologické herectví a specializuje se na plenérové inscenace. Poprvé do Prahy přijelo v roce 2009 právě v rámci festivalu Za dveřmi, letos přivítá Prahu s představením To Meet Prospero (Setkat se s Prosperem).

Chybět nebude ani světová premiéra. Polský Teatr Biuro Podrózy vůbec poprvé před zraky diváků uvede představení s názvem Mr. Hunger. „Pan Hlad“ je inspirovaný literárním dílem Franze Kafky, jehož výročí 90 let od úmrtí si letos připomínáme. Inspiraci našli autoři inscenace především v povídce Umělec v hladovění. Představení klade otázky na všechno, co patří k „normálním lidem“ – jaký je jejich morální kodex, jaké jsou zákony, kde se nachází hranice dobra a zla, jaký je vztah mezi pravdou a lží?
 


 

V 5 dnech 19 představení z 8 evropských zemí

Mezinárodní festival pouličního divadla Za dveřmi letos přiveze světové špičky oboru. Do České republiky přijede portugalský Teatro SÓ působící v současné době v Berlíně. Za poetické představení Sómente o osamělosti a stáří obdrželi řadu prestižních ocenění: Freiburger Leiter 2014 v kategorii pouliční divadlo, Cena publika v rámci 12. Mezinárodního festivalu pouličního divadla  v Holzmindenu.
Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné i na představení Život je swing! od Long Vehicle Circus, které mělo světovou premiéru na jaře letošního roku v rámci doprovodného programu závodu Formule 1 v Bahrajnu. S unikátní show zavítají do Prahy berlínští Grotest Maru, kteří přijedou s představením Timebank – na vertikální akrobacii na fasádě Ehlenova domu na Jungmannově náměstí se můžete přijít podívat ve středu 16. července. V.O.S.A. Theatre ve svém Vysokém snění představí originální samohyby, které okouzlily publikum po celém světě. Inscenace, která měla premiéru na EXPO 2010 v Šanghaji a která se podívala i do Perského zálivu, se tentokrát objeví na Václavském náměstí a zakončí pětidenní festival pouličního divadla.

Mezinárodní festival pouličního divadla Za dveřmi získal záštitu náměstka primátora Ing. Václava Novotného. Program začíná vždy od 16.00 hodin, večerní představení pak ve 21.00 hodin. Vstup na festival Za dveřmi je zdarma. Více informací o programu naleznete na www.zadvermi.cz.
 

 

Program festivalu

PONDĚLÍ /14.7. 2014
16:00 LONG VEHICLE CIRCUS /cz ŽIVOT JE SWING!
17:00 KŘÍDLA NADĚJE /cz SITE SPECIFIC PRŮVODOVÉ PŘEDSTAVENÍ
21:00 TEATR VOSKRESINNIA /ua TO MEET PROSPERO

ÚTERÝ / 15.7. 2014
16:00 TEATR NOVOGO FRONTA /cz/ru JUNGLE JOKE
17:00 BRATŘI V TRICKU /cz PRASEČÍ CIRKUS
18:00 VLKABARET / cz PŘEDVÁLEČNÝ KABARET 21. STOLETÍ
21:00 AMANITAS FIRE THEATRE /cz ALENKA

STŘEDA / 16.7. 2014
16:00 DÉCALAGES /cz
18:00 LUCIA KAŠIAROVÁ A VANDA HYBNEROVÁ /sk/cz ANGEL-Y
21:00 TEATR BIURO PODRÓZY /pl MR. HUNGER

v průběhu dne GROTEST MARU/ de TIMEBANK

ČTVRTEK / 17.7. 2014
16:00 CINK CINK CIRK /cz BUM
18:00 TEATRO SÓ /de/pt SÓMENTE
21:00 DIVADLO CONTINUO /cz U ZDI

PÁTEK / 18.7. 2014
16:00 KNÄCKE… /de FILMUJE
17:00 ZADAM COMPANY /hu I´M PRO
18:00 TÚLAVÉ DIVADLO A DIVADLO DO HOUSLÍ /sk/cz JEDEN ZA VŠETKÝCH!
21:00 V.O.S.A. THEATRE /cz VYSOKÉ SNĚNÍ

Změna programu vyhrazena.

 

Autor článku: Dominika Antonie Skalová

Praha přivítá stovky pouličních umělců, blíží se festival Za dveřmi