15.04.2009 00:00

Praha rozdělí na partnerství v kultuře 60 milionů Kč

Praha 15. dubna (ČTK) - Hlavní město Praha zřejmě rozdělí v rámci partnerství kulturních akcí 59,33 milionu korun. Na posledním jednání o tom rozhodla městská rada. S dotacemi, které přesahují částku dva miliony korun, musí ještě souhlasit zastupitelstvo. Nejvíce peněz dostanou velké festivaly, jako jsou Pražské jaro, Festival spisovatelů, filmová přehlídka Febiofest a Dvořákova Praha. 

Na rozdíl od grantového přidělování dotací nepodléhá tento model rozdělování peněz, dříve označovaný jako spolupořadatelství, žádným kritériím výběru - je na zastupitelích či radních, komu peníze dají. Dvojkolejnost a netransparentnost systému dlouhodobě kritizují někteří odborníci i opoziční zastupitelé. 

Celkem 39,63 milionu si rozdělí projekty, u kterých dotace nepřevyšuje dva miliony korun. Podporu získaly i organizace, které v letošním grantovém řízení neuspěly, například Branické divadlo, Společnost Franze Kafky nebo Divadlo Radka Brzobohatého. Půlmilionu dostane také Fish festival, který doprovází muškařské závody. Dotaci rada odsouhlasila také akci Letní Letná, festivalům Respect, United Islands of Prague nebo Letní shakespearovské slavnosti

"Jednotlivé projekty do dvou milionů jsou především lokálního charakteru a určeny českému divákovi, případně menší a středně velké projekty festivalového typu," uvedl radní Milan Richter (ODS). 

Rozdělení dalších 19,7 milionu korun bude muset potvrdit zastupitelstvo. Vedení města navrhuje dát devět milionů korun na festival Pražské jaro, dále částkou 3,2 milionu podpořit Festival spisovatelů a 2,5 milionu filmovou přehlídku Febiofest a pěti miliony Dvořákovu Prahu, která se bude pořádat teprve podruhé. 

V porovnání s Dvořákovou Prahou přijmou zavedené festivaly z městské kasy formou grantů omezené množství financí - 14. ročník festivalu Struny podzimu 1,5 milionu korun a 10. ročník Letních slavností staré hudby 0,5 milionu. Festival Prague Proms neobdržel od magistrátu zatím žádný příspěvek, ačkoli se bude konat již pošesté. Intendantem Dvořákovy Prahy je Vladimír Darjanin, budoucí šéf České filharmonie, který se netají svými úzkými styky s politiky. 
     
Vybrané projekty, které chce město podpořit formou partnerství:

projekt částka v milionech korun
Pražské jaro 9
Dvořákova Praha 5
Festival spisovatelů Praha 2009 3,2
Febiofest 2,5
Letní Letná 2
Slavné pražské housle čtyř staletí 1,9
United Islands of Prague 1,7
Respect - festival world music 1,5
Letní shakespearovské slavnosti 1
Branické divadlo pro všechny 1
Pořádání premiér v Divadle Radka Brzobohatého 1


Zdroj: http://www.praha-mesto.cz/ 
     
Šárka Dvořáková mrz pba

Autor článku: ČTK