11.02.2015 13:51

Praha se dohodla na pronájmu foyer Divadla Na Zábradlí

Praha se po několika měsících vyjednávání dohodla s majitelem společnosti Pachtův palác, který vlastní část zadního foyer a zákulisí Divadla Na Zábradlí, na nájemní smlouvě do konce června. Ohrožené divadlo tak provoz nepřeruší. Na společné tiskové konferenci to dnes oznámilo vedení města, divadla a společnosti Pachtův palác. Chybějící foyer, které je jediným přístupem do hlediště, v budoucnu nahradí zastřešený dvůr - do sálu budou diváci přicházet ze strany.

"Spadl nám kámen ze srdce, jsme moc rádi, že se můžeme opět plně věnovat divadelním představením a divákům," uvedl ředitel divadla Petr Štědroň. Divadlu totiž kvůli nevyjasněným majetkovým vztahům hrozilo uzavření. Radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL) řekl, že stavba zastřešení vyjde na maximálně deset milionů korun a potrvá zhruba do září. "Smlouva s majitelem počítá s možností prodloužit pronájem foyer," doplnil. Nájemné činí symbolických 5000 korun.

Divadlo Na Zábradlí je jedno z nejznámějších menších divadel v Praze, jeho zřizovatelem je Praha. Činnost zahájilo v roce 1958 premiérou hry Kdyby tisíc klarinetů. Během jeho existence se zde vystřídalo mnoho i v zahraničí známých ředitelů divadla, režisérů a herců. U zrodu stál mimo jiné Jiří Suchý, působil zde dramatik a později prezident prezident Václav Havel, slavná éra divadla je spojena s uměleckým šéfem Petrem Léblem. Divadlo bylo přičítáno k avantgardě československé kultury.

www.nazabradli.cz


Autor článku: ČTK: Jana Hrubá, rot

Praha se dohodla na pronájmu foyer Divadla Na Zábradlí