13.12.2018 11:06

Praha vydá na granty v kultuře v příštích letech 335 milionů Kč

Pražský magistrát vydá v příštím roce na granty v kultuře 335 milionů korun. Penězi podpoří přes sedm stovek projektů. Rozhodli o tom dnes členové magistrátního výboru pro kulturu. Žadatelé dostanou peníze buď na jednoleté granty nebo víceleté zahrnující rovněž roky 2020 až 2023. Projekty, které město podpoří, vybrala magistrátní grantová komise, jejímiž členy jsou převážně odborníci z kultury.

„Celková částka vychází z toho, jak je sestaven rozpočet na kalendářní rok a jak je radní schopen prosadit své požadavky," řekl předseda výboru Jan Wolf (KDU-ČSL). Praha původně na grantech rozdávala asi 280 milionů korun, tato částka byla před asi dvěma lety navýšena.

Na jednoleté granty vydá město 109,3 milionu korun. Nejvíc peněz půjde do divadel, a to 35,97 milionu Kč. Na druhém místě je hudba s více než 22,5 milionu korun. Naopak nejméně půjde na literaturu, kde město podpoří projekty v celkové výši 4,73 milionu. Na víceleté granty hlavní město dá zhruba 225,7 milionu korun. Také v tomto případě dostanou nejvíce divadelníci a následně hudebníci.

Z žádostí, které na úřad dorazily, jich komise 11 vyřadila, neboť nesplňovaly požadavky magistrátu. Ten je následně rozděluje podle druhu umění do skupin na divadlo, hudbu, tanec, výtvarné umění, literaturu, audiovizi a poslední skupinou jsou ostatní projekty.

Granty město přiděluje pouze těm žadatelům, jejichž projekty získají od grantové komise při hodnocení minimální počet bodů. U žádosti o jednoletý garant je to 65 bodů a u víceletých 75. Současná 15-ti členná grantová komise byla zvolena letos v červnu na tři roky. Jediný předseda komise je vybírán z řad politiků.

Podle předsedy grantové komise a bývalého pražského zastupitele Lukáše Kauckého (ČSSD) bude muset město v následujících letech částku vydanou na granty zvýšit. „Kulturní nabídka v Praze se rozrůstá, a pokud chceme tento trend podpořit, je růst prostředků pro grantový systém nezbytný," tlumočil usnesení komise Kaucký. Podle odborníků by se částka měla jednorázově navýšit o 15 milionů korun.

Finální seznam grantů by měl být schválen na začátku příštího roku. Zastupitelé nejdřív musí schválit rozpočet na příští rok. Následně by pražští radní měli v lednu projednat a schválit granty do 200.000 korun. Ty zbylé schválí zastupitelé.

http://www.praha.eu/

Autor článku: ČTK: brn, jw

Praha vydá na granty v kultuře v příštích letech 335 milionů Kč

Zprávy

05.08.2022

Zemřel herec Karel Richter

Ve věku 96 let dnes zemřel Karel Richter, jeden z nejstarších českých divadelních, filmových a televizních herců, zkušený dabér a také dlouholetý ředitel Divadla Jiřího Wolkera.

05.08.2022

Tvorba studentek Katedry scénografie DAMU je přes léto k vidění v pražském metru

Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze společně s Divadlem DISK využívá od konce června nový výstavní prostor ve stanici Můstek metra A. Cestující, kteří metro opouštějí výstupem vedoucím přímo na střed Václavského náměstí, tak mají možnost seznámit se s tvorbou studentek Katedry scénografie DAMU, jež mimo jiné zahrnuje také část letošní klauzurní výstavy tradičně konané v Divadle DISK.

03.08.2022

Ministerstvo kultury rozdělilo první finanční prostředky z Národního plánu obnovy

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy. Mezi úspěšné příjemce patří například Divadelní ústav – Institut umění, který svými projekty bude podporovat prezentace hudebníků a divadelníků v zahraničí, umělecké stáže či vzdělávací akce na rozvoj dovedností aktérů z oblasti kulturních a kreativních odvětví. Moravská zemská knihovna/Literární centrum pomůže tvůrcům literatury pro děti a mládež se prosazovat v zahraničí.