16.05.2012 14:30

Pražská Fidlovačka chce navázat na obrozenectví a vlastenectví

Nová ředitelka pražského Divadla na Fidlovačce Eliška Balzerová chce divadlo od příští sezony přiblížit ke kořenům, na kterých bylo založeno, k jistému obrozeneckému a vlasteneckému tónu. Balzerová to dnes řekla ČTK. Funkce se ujala začátkem května po Tomáši Töpferovi, tento týden směřování dramaturgie přiblížila hereckému souboru.  
  
"Začali jsme po rekonstrukci Tylem, Drdou, Čapkem a dalšími klasiky - a já bych to chtěla hercům i divákům připomenout. Září budeme věnovat takzvaným oprašovacím zkouškám současného repertoáru, ve kterém jsou zhruba dvě desítky inscenací," uvedla Balzerová. O tom, které přejdou do další sezony, rozhodne v příštích dnech se zřetelem na jejich ekonomický přínos.    
Nová sezona začne až v říjnu. První novinkou bude fraška Johanna Nepomuka Nestroye Dům čtyř letor, která bude příležitostí pro většinu hereckého souboru. Režisérem bude Pavel Šimák. "Právě na této inscenaci se mohou především mladí herci naučit hereckému řemeslu," vysvětlila Balzerová. Na nuselské scéně chce také zavést tradici vánočních rodinných představení. To první by mělo mít premiéru v adventním čase.    
"V lednu začneme zkoušet adaptaci Babičky Boženy Němcové, která právě vzniká v autorské dílně Jana Jirků a Adély Šotolové. Upoutat by měla i školní mládež," dodala Balzerová. Dalším titulem má být původní muzikál Ondřeje BrouskaRadka Balaše podle veselohry Adolfa Hoffmeistera Nevěsta, která vypráví o vztahu člověka k penězům a lásce a o pnutí mezi nimi. Nastudování se ujme Pavel Šimák, na jevišti by se měla objevit podstatná část hereckého souboru.    
"Pokud budou finance, začneme koncem příští sezony zkoušet i další inscenaci, kterou jsem si právě zadala u agentury Aura-pont," uvedla Balzerová. Nadále počítá s provozem komorní scény, kde se mají objevovat tituly postavené na hvězdách souboru. Tou první má být Václav Svoboda.    

Podle Balzerové se novým předsedou nadace Fidlovačka, kterou donedávna vedla, stal herec Zdeněk Palusga. Nadace byla založena v roce 1995 jako jediná možnost, jak ošetřit finance shromážděné z benefičních večerů na rekonstrukci nuselské scény. Stále je nájemcem budovy, jejímž vlastníkem je Praha 4. "V roce 1998 vznikla společnost s ručením omezeným, která se zabývá divadelní činností. Ta získává granty - ten čtyřletý právě dobíhá, a sponzory," dodala Balzerová.    
Nevylučuje, že někteří herci nuselskou scénu opustí. "Naprostá většina mě ale podpořila," dodala.

Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, vit

Pražská Fidlovačka chce navázat na obrozenectví a vlastenectví