30.10.2006 00:00

Pražské Divadlo 90 U Valšů počítá s vlastními projekty

Praha 30. října (ČTK) - S několika vlastními projekty počítá v nynější sezoně pražské Divadlo 90 U Valšů, jehož sídlem je přízemí domu Portus občanského sdružení Život 90 v ulici Karolíny Světlé. Vloni byla prvním počinem inscenace nazvaná Stará bába tančí, kterou napsal Arnošt Goldflam pro Lubu Skořepovou. Dnes má za sebou dvě desítky repríz.

"První novinkou naší třetí sezony bude 4. listopadu premiéra Auburnovy hry Důkaz o křehké rovnováze mezi dcerami a jejich otci a tenké hranici mezi genialitou a duševní chorobou. Režisér Miroslav Krobot ji nastudoval s Vandou Hybnerovou v hlavní roli," řekla na tiskové konferenci v Praze produkční Kateřina Krobová. David Auburn získal za drama Důkaz v roce 2001 Pulitzerovu cenu.

Dalším novým představením bude v polovině prosince Deník Leošky K, ve kterém hlavní roli vytvoří v režii Akrama Staňka Nina Divíšková. Jde o dramatizaci jednoho školního roku jedenáctileté dívky, která se na začátku 50. let minulého století vyrovnávat s mnoha změnami ve společnosti - paní učitelky nahradily soudružky, fotografie prezidenta Edwarda Beneše překryl snímek Klementa Gottwalda a tatínkova soukromá ordinace byla náhle zločinem.

"Knížka vyšla v roce 1985 u Škvoreckých v Kanadě. Pak se objevila v zahraničí v rozhlasovém zpracování a po listopadu 1989 vyšla na magnetofonové kazetě ve vydavatelství Audiostory," řekla novinářům autorka Blanka Kubešová. Zaujala prý starší čtenáře i děti.

Mezi plánovanými projekty jsou podle Krobové hra Ivy Klestilové Usměj se, mami, Albeeho Tři velké ženy a texty Vlastimila Venclíka Hledání ztraceného ráje a Kontrola nemocného. Ta by se měla na jevišti objevit až za rok, přičemž dramaturgie předpokládá, že ideálními představiteli by v tomto lehce absurdním kusu byli Jiří Lábus a Oldřich Kaiser.

V listopadu se na jevišti Divadla 90 U Valšů objeví například projekt Divadla ve věži nazvaný Až uslyšíš moře, představení Divadla v Řeznické Premiéra mládí či komedie Poslední ze žhavých milenců, v níž účinkují Jan Teplý a Simona Stašová.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK