02.09.2020 10:24

Pražské divadlo A studio Rubín odtajní inscenace 53. sezony s podtitulem Velký úklid

Velký úklid, tak zní titul 53. sezony pražského divadla A studio Rubín. Inspirovaná zkušenostmi se světovou epidemií a krizí naváže dramaturgicky na dvě předchozí tématické sezony, které byly zastřešeny otázkami „S kým žijem?” a „O čem jsme zapomněli mluvit?“. Ke generálnímu úklidu vedení divadla přizvalo čtyři režisérky a režiséry, kteří uvedou pět titulů. Dva z nich budou premiérové inscenace přesunuté z doby, kdy byla divadla kvůli nařízení vlády uzavřena. Novinky sezony odhalí na pražské Náplavce na lodi (A)VOID floating gallery umělecká šéfka divadla Lucie Ferenzová společně s jejich s tvůrci na události nazvané A studio Rubín: Vyplouváme do 53. sezony již 5. září od 18.00 hod.

Sezona 2020/21 je sezonou velkého úklidu. Třídění. Zvedání, obracení, ponechání, recyklace nebo naopak rozloučení. Během koronavirové krize každý revidoval, bilancoval a inventarizoval. Mnohé hodnoty se převrátily a obnažila se křehkost života. Realita pozbyla statutu pevné kotvy a prošlapaných tras a začal se tvořit nový prostor. Ten divákům pražského A studia Rubín přiblíží režiséři Jiří Ondra, Lucie Ferenzová, Ondřej Štefaňák a Olívia Fantúrová.

Jaká specifické témata si tvůrci v napojení na zkušenosti se světovou epidemií a krizí vybrali, odkryjí na speciálním zahájení sezony, kterého se režijně ujal Jan Frič. Moderátorka Markéta Kaňková z Českého rozhlasu vyzpovídá nejen současnou uměleckou šéfku divadla Lucii Ferenzovou, ale i zbylé tři režiséry. Tvůrci společně poodhalí jednotlivé koncepce a promluví detailně o jejich vztahu ke zvolenému tématu. Večer doplní mladí talentovaní hudebníci Aryanne a Hošty, teoretička a urbanistka Anna Beáta Háblová, herci Natálie Řehořová, Anita Krausová, Jana Kozubková, Šimon Krupa a chybět nebude představení nové kolekce A studia Rubín a premiéry videoklipu k inscenaci Burnout aneb Vyhoř!

„Jednou z mnoha oblastí veřejného života, která je krizí kolem pandemie zasažena nejvíce, je živá kultura. S tímto faktem pracuje v jedinečném večeru rubínovského openingu i Jan Frič - večer koncipuje jako moment intimního setkání, sounáležitosti a komunitního sdílení společného zážitku. Jinými slovy: Rubín je srdcovka! Takže: srdečně zveme i Vás, přijďte s námi oslavit konec léta a začátek nové sezony!“ přibližuje současná umělecká šéfka A studia Rubín Lucie Ferenzová.

Zahájení nové sezony nazvané A studio Rubín: Vyplouváme do 52. sezony! se uskuteční 5. září od 18.00 hod. na lodi (A)VOID floating gallery a je volně přístupný veřejnosti.

www.astudiorubin.cz


Anotace zahájení

Vyplouváme do 53. sezony A studia Rubín

Léto končí a A studio Rubín vyplouvá do své 53. sezony, která, stejně jako ta předešlá, je sezonou tematickou. V sobotu se můžete těšit se představení celosezonního tématu včetně tří chystaných nových premiér a dvou přesunutých z karanténních časů. Tentokrát má večer v rukou režisér Jan Frič a program bude pestrý: stanete se součástí srdcové rubínovské komunity, jednotliví režiséři představí svoje inscenace, na palubě i v podpalubí bude živá hudba, která kvůli opatřením na lodi Avoid dlouhodobě se potýkající s restrikcemi ze strany města, bude transformována v silent disco a protože chystáme koncert rappera Hoštyho a akustickou verzi hudby mimořádné zpěvačky Aryanne, bude se na co těšit! Dále premiérově uvedeme klip k inscenaci Burnout aneb Vyhoř! naživo interpretovaný Natálií Řehořovou a představíme nový rubínovský brand v podobě designových triček od českých oděvních umělců. To vše v jedinečné atmosféře zapadajícího slunce na lodi Avoid. Přijďte si s A studiem Rubín prodloužit léto a zahájit s námi sezonu Velkého úklidu! Rubín je srdcovka!

Program:

  • 18.00 Koncert Aryanne
  • 19.00 Představení 53. sezony
  • 19.40 Přednáška Anny Beáty Háblové
  • 20.30 Premiéra klipu k inscenaci Burnout aneb Vyhoř!
  • 20.40 Silent disco s Hoštym
Autor článku: Pavla Umlaufová