29.06.2021 15:04

Pražské Divadlo Archa uvede divadelní instalaci Ti, kdo mluví sami za sebe

Divadlo Archa dnes uvede premiéru inscenace Ti, kdo mluví sami za sebe, kterou tvůrci označují za první tuzemskou divadelní instalaci. Druhá premiéra se uskuteční 30. června.

Divadelní inscenace Ti, kdo mluví sami za sebe přemění sál Archy v obrovskou galerii, jejímiž exponáty jsou autentické životní příběhy dvanácti žen. Na divácích pak zůstane rozhodnutí, zda prožijí všechna vyprávění nebo jen některé části či v jakém pořadí budou příběhy vnímat. Významnou součástí unikátní divadelní instalace režisérky Jany Svobodové je hudba Michala Nejtka.

Ti, kdo mluví sami za sebe je divadlo, ve kterém účinkující nejsou herci. Nehrají role. Všichni vystupují sami za sebe. Příběhy se prolínají, osoby se setkávají nečekaně. Jako když jdete po ulici, na něco myslíte, kolem vás někdo projde, a vy zachytíte jeho větu. A ta se složí do nového příběhu. Je to pak ten jediný příběh, ten váš.

„Divák vstoupí do prostoru, který se podobá instalaci v galerii. V inscenaci se prolínají autentické příběhy dvanácti žen, mezi nimiž je například Iva, která pracuje v rámařství, studentka sochařství Lucie, Eliška, která denně peče čerstvé croissanty ve francouzské pekárně, studentka DAMU Lara původem ze španělského Katalánska, nebo Martina, která s dcerkou hospodaří v domečku nedaleko Prahy," uvedla režisérka Jana Svobodová.

V netradičním divadelním útvaru se podle ní diváci lehce zorientují v samotném úvodu inscenace, který návštěvníky seznámí s prostorem. Další jednotlivé bloky se budou odehrávat současně na různých místech ve čtyřech identických cyklech. Divák si tak může rozhodnout, na co se chce zaměřit. „Příběhy se prolínají, osoby se setkávají nečekaně. Jako když jdete po ulici, na něco myslíte, kolem vás někdo projde, a vy zachytíte jeho větu. A ta se složí do nového příběhu," sdělila režisérka.

Všechny vystupující performerky se přihlásily v konkurzu. „Na naši otevřenou výzvu, kde stálo, že pro nový projekt hledáme účastníky se zájmem o dokumentární divadlo, s vůlí sdílet své osobní příběhy se přihlásilo 90 účastníků, z toho 30 jsme pozvali na rozhovor a následující dílny. To, že bude 12 žen v projektu nebyl původní záměr. Muži odpadli, ženy zůstaly. Tak se to prostě stalo," doplnila asistentka režie Romana Sekáčová.

https://www.divadloarcha.cz/

Autor článku: ČTK. jir, mal, https://www.divadloarcha.cz/