03.12.2005 00:00

Pražské Divadlo Disk uvedlo českou premiéru hry Terorismus

PRAHA 3. prosince (ČTK) - Pražské Divadlo Disk připravilo na první české uvedení světově proslulé hry bratrů Presňakovových Terorismus. Jde o absolventskou inscenaci studentů čtvrtého ročníku katedry činoherního divadla divadelní fakulty v režii Petra Chmely.

"Je váš soused divný? Terorizují vás kolegové v práci? Zdá se vám nepochopitelné jednání vašich přátel? Nic si z toho nedělejte a přijďte se podívat na naši inscenaci, v níž hrají například Jan Holík, Henrieta Hornáčková, Jan Horák, Barbora Janatková a Jindřich Nováček," říká dramaturgyně Tereza Dobiášová. Podle ní text hry vyvolal rozruch po celém světě. Oba ruští autoři ji však napsali ještě před událostmi z 11. září 2001 v New Yorku. Poprvé byla v profesionálním divadle uvedena v roce 2002 v moskevském divadle MCHAT a o půl roku později v londýnském Royal Court Theatre.

Bratři Presňakovové předvádějí scény z běžného městského života. Ukazují cestující, jak čekají před letištěm, než ho odminují, ženu, jak podvádí svého manžela, pracovníky jedné kanceláře, stařenky, které před domem hlídají vnuka, policisty po akci ve sprchách. Nepředvádějí žádný pumový atentát ani unesené letadlo. "Kořeny terorismu hledají v běžných situacích a běžných mezilidských vztazích," uvedla dramaturgyně.

Režisér Peter Chmela se loni v Disku představil mimořádně divácky úspěšnou inscenací jiného současného ruského textu - Vyrypajevova Kyslíku. Podstatnou složku inscenace hry Terorismus tvoří původní autorská hudba Vladimíra Franze.

Posluchače čtvrtého ročníku katedry činoherního divadla mohou zájemci v Disku vidět i v inscenacích Život je sen! a Západní přístav.

Další novinkou této školní scény bude v polovině ledna představení Jana Schmida a kolektivu s názvem Umění žít, Jan Schmid a Jiří Havelka. Uveden bude i Euripidův Orestés a hra Friedricha Dürrenmatta Anděl přichází do Babylónu.

Jiří Borovička rot

Autor článku: ČTK