24.11.2007 00:00

Pražské Divadlo na Vinohradech si připomnělo sto let existence

Praha 24. listopadu (ČTK) - Pětiminutovým potleskem  poděkovali diváci slavnostního představení hry o kontroverzní herečce a předválečném filmovém idolu Adině Mandlové jeho hlavním protagonistům. Na jevišti se objevili i tvůrci inscenace v čele s režisérem Martinem Stropnickým a autorkou Milenou Jelínkovou. Inscenace připomněla 100 let existence pražského Divadla na Vinohradech, její oficiální premiéra je ohlášena na 30. listopadu. Hlavní roli ztvárnila Veronika Žilková.

"Dějiny Divadla na Vinohradech jsou pestré - veselé, smutné i vzrušující," uvedla před představením Jiřina Jirásková, když s Viktorem Preissem diváky večera přivítala. Oba vzdali hold všem těm, kteří na těchto prknech byli před nimi. Ředitel divadla Jindřich Gregorini pak mezi publikem přivítal ministra kultury Václava Jehličku, sponzory a zástupce hlavního města Prahy jako zřizovatele.

Skvělé kolegy a dramaturgy, velké role, velkorysé ředitele a báječné vinohradské publikum potom popřáli svým kolegům jménem Národního divadla v Praze Iva Janžurová a František Němec.

Adina Mandlová (1910 až 1991), svého času nejobsazovanější česká filmová herečka, zažila kromě slávy i nenávist, bolest ze ztráty dítěte a ponížení, když se po válce dostala do vězení za údajnou kolaboraci, důvěrné styky s Němci v protektorátním státě. "Málokdy jsem respektovala zvyky, mravy, zákony a náboženství společnosti, často jsem ignorovala i city jednotlivců, kteří mi stáli v cestě za novým cílem a novým dobrodružstvím," přiznala ve své autobiografii.

Jelínková, která emigrovala začátkem 60. let, napsala Adinu původně jako filmový scénář pro Vladimíra Michálka, s nímž spolupracovala na úspěšném snímku Zapomenuté světlo (Žilková za svůj výkon v tomto filmu získala Českého lva). Na tuto herečku se Jelínková podívala jako na někoho, kdo si musel v emigraci "znovu vymyslet život", a její vzpomínky konfrontovala se skutečností. K realizaci však nedošlo, a tak ho právě na Michálkův podnět nabídla vinohradské dramaturgii.

"Nevidím ji jako ukřivděnou oběť, ale jako někoho, kde je strůjcem svého osudu. A ten byl těžký," řekla ČTK autorka, která dnes spolu s dalšími zvanými hosty usedla v hledišti. Prostudovala dostupnou literaturu a tímto tématem se s přestávkami zabývala deset let.

Další role v inscenaci Adina vytvořili například Jan Šťastný, Jiří Dvořák, Pavel Rímský, Martin Zahálka, Daniel Bambas, Barbora Munzarová, Ladislav Frej a Svatopluk Skopal.

Jiří Borovička mal

Autor článku: ČTK