22.11.2021 14:35

Pražské křižovatky přivezou country operu v podání oceňované americké skupiny Nature Theater of Oklahoma

Pražské křižovatky přivezou v prosinci úplně první operu legendární newyorské skupiny Nature Theater of Oklahoma. Burt Turrido: An Opera bude uvedena v neděli 5. a v pondělí 6. 12. od 18.00 na Nové scéně Národního divadla. Režisérská dvojice Kelly Copper a Pavol Liska odvážně rozebírá tradiční struktury a formy operního žánru, aby je poskládala do nového tvaru – a to s velkou dávkou humoru. Svým osobitým stylem vypráví příběh trosečníka a izolované společnosti, která ho zachránila. Diváci se mohou těšit na katastrofální bouři, neposkvrněné početí, falešnou popravu, invazi vetřelců, velkolepý únos – a celé drama neskončí, dokud se někdo nenabodne na narvalí kel!

V prosinci představí Pražské křižovatky další zahraniční inscenaci, která posouvá světové divadlo. Americká skupina Nature Theater of Oklahoma uvede na Nové scéně inscenaci Burt Turrido: An Opera, kterou nyní premiéruje na evropských scénách.

„Jejich styl humoru bude českému divákovi asi nejvíce připomínat humor Divadla Járy Cimrmana. Jak sami říkají, jejich inscenace vznikají skrze extrémní manipulaci formy, kosmické nehody i obyčejnou tvrdou práci. Při ‚rozkladu‘ operního žánru se jim u Burt Turrido: An Opera podařilo vybalancovat strhující a neuvěřitelně zábavné divadlo, které s velkou dávkou ironie staví proti sobě hravost country a vážnost opery. Nenechte si ujít pravou americkou country operu,“ dodává dramaturgyně Marta Ljubková.

Skupina Nature Theater of Oklahoma vznikla roku 2004 a vedou ji Pavol Liska a Kelly Copper. S každým novým projektem kladou nesplnitelné výzvy sobě i divákům – neustále se pohybují na hranicích žánrů tak, aby je nově prozkoumávali. Skupina je známá svým zájmem o práci s „nedramatickým“ materiálem jako jsou přepisy telefonních hovorů, popisy tance, režijní poznámky atd. Každý jejich projekt je formálně odlišný, vždy si však zakládají na humoru, upřímnosti, důslednosti a počítají se zásadní rolí publika: ať už v roli diváků, či aktivních participantů.

V rámci doprovodného programu Pražských křižovatek proběhne beseda s tvůrci představení a kritický seminář Bavme se o divadle pod vedením Romany Štorkové Maliti. Workshop s Nature Theater of Oklahoma je určen všem divadelním tvůrcům včetně studentů a bude probíhat v angličtině bez překladu. Pražské křižovatky se v roce 2021 posunuly svým formátem od divadelního festivalu k celoroční dramaturgické linii Činohry Národního divadla zaměřené na zahraniční program. V rámci celé divadelní sezony tak budou Pražské křižovatky uvádět pozoruhodné inscenace z venku doprovozené setkáními a workshopy, které tito umělci povedou. Kompletní program je k dispozici na webových stránkách www.prazskekrizovatky.cz

Autor článku: převzato z: https://www.narodni-divadlo.cz/, Kateřina Ondroušková