27.09.2006 00:00

Pražské Quadriennale 2007 láká mladé umělce

Umělecké školy i jednotliví studenti se mohou do 31. října přihlásit do studentské sekce Pražského Quadriennale 2007- tzv. Scenofestu. Na mezinárodní soutěžní přehlídce scénografie a divadelní architektury Pražské Quadriennale (PQ 07), která se uskuteční od 14. do 24. června 2007, zaujímá Scenofest jednu ze tří hlavních sekcí. Účastníci se mimo jiné zapojí do některého z hlavních projektů vznikajících přímo pro PQ: stavby nové Babylonské věže nebo prostorového ztvárnění klasiky antické komedie - Aristofanových Ptáků.

Program Scenofestu se odehraje ve střední hale Průmyslového paláce, tedy v samém srdci Pražského Quadriennale. Po celých deset dní zde bude probíhat celodenní program složený z tématické výstavy, workshopů, prezentací, přednášek či představení. Školní expozice představující výukové modely a aktuální studentské práce budou umístěné v Křižíkově pavilonu. Program Scenofestu se v průběhu PQ 07 rozšíří i do pražských ulic, divadla Alfred ve dvoře a experimentálního prostoru NoD Roxy.

Scenofest vytvoří interaktivní centrum tvůrčí spolupráce, v němž si budou účastníci z celého světa vyměňovat nápady, myšlenky, ale především se vzájemně inspirovat. Studentům, pedagogům a profesionálním umělcům z celého světa se nabízí možnost zúčastnit se vybraných programů a představení nebo jen nahlédnout do tvůrčích dílen a jednotlivých instalací/realizací.

Pořadatelé pro nadcházející ročník získali ke spolupráci francouzského scénografa a architekta, dlouholetého kolegu významného režiséra Petera Brooka - Jean-Guy Lecata. Ten v rámci Scenofestu nabídne sérii praktických seminářů pro studenty a mladé autory všech uměleckých disciplin.

Do 31. října je možné se přihlásit do následujících projektů:

1. Babylónská věž

Uprostřed střední haly Průmyslového paláce vznikne skelet Babylónské věže, pro kterou mohou studenti vytvářet své projekty reflektující jejich pohled na současnou kulturu a společnost. Zároveň se zde budou prezentovat konkrétní výsledky práce studentů v dílnách konaných v průběhu PQ - Scenofestu. Probíhající performance budou společnou tvůrčí prací studentů různých výtvarných - scénografických disciplin.

Prvořadým cílem všech připravovaných aktivit je snaha zužitkovat nápady mladých umělců a podpořit jejich spolupráci. Tvorba v dílnách bude kulminovat jak v jednotlivých instalacích, tak i ve večerních krátkých představeních.

2. Výstava na motivy Aristofanových Ptáků

Aristofanova satira Ptáci nabízí jedinečnou příležitost nejen ke zkoumání možností výtvarného řešení, ale i k hledání současných paralel k antickému textu. Studenti a další zúčastnění budou vedeni k tomu, aby hledali řešení z pohledu různých uměleckých disciplin. Projekt je otevřen pro:

 • scénografy
 • scénické výtvarníky
 • kostýmní výtvarníky
 • loutkáře
 • světelné a zvukové designéry,
 • a vyzývá k interdisciplinární spolupráci mezi těmito obory. Součástí programu budou i kritické semináře vedené renomovanými umělci, scénografy, výtvarníky, kteří budou se studenty hovořit a komentovat jejich prezentace.

  3. Design as Performance

  Do tohoto programu je možné přihlásit představení, jejichž autorem je výtvarník, který je zároveň tvůrcem i režisérem. Během 10 dní bude na scéně Scenofestu uvedeno 20 představení, která se budou odehrávat v prostoru speciálně navrženém právě Jean-Guy Lecatem.

  V rámci Scenofestu se budou konat také workshopy v jednotlivých disciplínách divadelního designu, jejichž seznam bude zveřejněn v lednu 2007 a registrace bude možná od 1. března.

  Přihlášky a podrobnější informace k jednotlivým částem Scenofestu: www.scenofest.org nebo na info@scenofest.org.
  Informace o Scenofestu v češtině: www.pq.cz/07/CZ/scenofest/index.htm.
  Více informací o Pražském Quadriennale: www.pq.cz.

  Scenofest vzniká ve spolupráci Pražského Quadriennale a Mezinárodní organizace scénografů, divadelních techniků a architektů - OISTAT (www.oistat.org).

  Zdroj: Daniela Pařízková, Divadelní ústav

  Autor článku: redakce