18.05.2023 11:24

Pražské Quadriennale a DAMU představují PQ Studio Stage: program 26 mezinárodních performancí studentů a začínajících tvůrců

Tradiční divadelní festival Zlomvaz se letos v červnu mění na PQ Studio Stage, živou a strhující sérii představení studentů a začínajících umělců v rámci Pražského Quadriennale 2023. Od 8. do 18. června se uskuteční program 26 představení tvůrčích týmů často překračujících mezinárodní hranice. Projekt organizují studenti Katedry produkce na DAMU pod kurátorským dohledem kanadského scénografa a profesora Patricka Du Worse a českého divadelního lektora a kulturního manažera Michala Lázňovského.

„PQ Studio Stage představuje mezioborový program, který propojuje divadelní jazyk, technologie a rozličné techniky performance do aktivní vzdělávací zkušenosti pro diváky i tvůrce,” uvádí Patrick Du Wors, kurátor platformy PQ Studio letošního Pražského Quadriennale.

Představení se odehrají převážně v Divadle DISK, část ale proběhne také na veřejných místech v Praze. PQ Studio Stage je zajímavou příležitostí pro prezentaci tvorby studentských souborů a začínajících umělců mezinárodnímu odbornému i širšímu publiku.

Program se zabývá širokou škálou témat a uvede skutečně pozoruhodná díla ze svěží perspektivy. Osobně se těším na performance zkoumající pohyb a práci s měřítky ve formě scénografických miniatur, patrné například v představeních ‘Larryho příběh nebo ‘River Room’,” dodává s důrazem na pestrost programu Patrick Du Wors.

Další představení využívají potenciálu otevřeného prostoru a spojení s okolím formou pěší performance: ‘Policie Paměti’ pro kritiku postpandemické, kapitalisticko-populistické éry na pozadí klimatické nouze. Inspiraci tato performance čerpá z knihy Memory Police od Yoko Ogawy.

Z podobného postoje vychází i performance ‘Chór nesmrtelných toxinů’, venkovní rituální konfrontace, která převrací tradiční náboženské narativy a odhaluje destruktivní důsledky industrializované chamtivosti a mantry produktivity na příkladu pěti z nejtoxičtějších průmyslových materiálů: chromu, azbestu, olova, petroleje a formaldehydu; které vyobrazuje coby fetišizované předměty uctívání.

PQ Studio Stage organizují studenti Katedry produkce DAMU a je součástí studijního plánu druhého ročníku bakalářského studia.

Pro naše studenty je PQ Studio Stage skvělá příležitost vyzkoušet si produkci festivalu Zlomvaz, který je letos díky PQ na rozdíl od své tradiční podoby součástí mnohem širší a rozmanitější koncepce. Studenti DAMU během festivalu rozšíří své dovednosti a budou mít možnost vnímat svojí práci v jedinečném mezinárodním divadelním kontextu. Setkají se se zajímavými osobnostmi, získají kontakty a naučí se novým věcem. Je skvělé, že se DAMU v rámci PQ opět stane centrem pro zkoumání nových uměleckých přístupů, formování idejí a hledání mezioborových cest ve scénografii a performance,“ vysvětluje Michal Lázňovský, pedagog Katedry produkce DAMU.

Vstupenky na jednotlivá představení jsou v prodeji na platformě GoOut. Pro držitele PQ Festival Passu platí při nákupu vstupenek 50% sleva. Program performancí PQ Studio Stage najdete na webu PQ.


PQ Studio

je praktická vzdělávací platforma pro studenty, začínající umělce, profesionály a akademiky, vytvářející aktivní, plnohodnotný a tělesný zážitek ze scénografie a performance designu. Je rozdělena do tří sekcí: Workshopy a Masterclasses, které nabízí rozličné vzdělávací příležitosti, [UN]Common Design Project, sdružující projekty z různých univerzit pod jednotnou tvůrčí direktivou RARE, a PQ Studio Stage.

Letošní ročník se zabývá mnoha plačivými tématy: sociální spravedlnost, dekolonizace, globální klimatická krize, dopad sociálních sítí, fyzické, materiální i pomíjivé techniky, procesy a řemesla scénografické práce, formování umělecké strategie, kolaborativní struktury, vizuální dramaturgie, imerzivní design nebo design založený na textu.

Přehled celého programu PQ Studio najdete na webu PQ.

 

Autor článku: Eliška Drbohlavová

Pražské Quadriennale a DAMU představují PQ Studio Stage: program 26 mezinárodních performancí studentů a začínajících tvůrců

Festivaly

29.05.2023

Festival Energie pro kulturu startuje čtvrtý ročník. Letos zamíří do 6 měst, kam tentokrát veze epickou show SNOWFLAKES: Amerikánka

Čtvrtý ročník putovního hudebně-divadelního festivalu Energie pro kulturu do regionů opět přiveze bohatý kulturní program. Letos se návštěvníci mohou těšit třeba na kapelu Michala Hrůzy, Poetiku, Xindl X nebo zpěvačky Annu K či Ewu Farnou a mnoho dalších. Unikátním zážitkem bude rozhodně SNOWFLAKES: Amerikánka, epická show autentických zpovědí, muzikál, činohra, fashion show, živá upoutávka na film AMERIKÁNKA a další kapitola příběhu o tom, že naději, pokud se ji nerozhodneme vzdát sami, nám nikdo vzít nedokáže.

26.05.2023

Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie získala Jana Oľhová

Městské divadlo Zlín ve středu 24. května slavnostně zahájilo 27. ročník česko-slovenského festivalu Setkání Stretnutie před představením Slovenského národného divadla Pohreb alebo svadba – Čo skôr? Při této příležitosti zlínští divadelníci udělili i letos Cenu Martina Porubjaka: obdržela ji Jana Oľhová, výrazná herecká osobnost slovenského i českého uměleckého světa.

25.05.2023

Letní shakespearovské slavnosti zahájí komedie Jak se vám líbí

Očekávaný festival Letní shakespearovské slavnosti slibuje divákům už tradičně jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky pod širým nebem. Od 27. června do 2. září bude v Praze na repertoáru celkem 11 titulů s bohatým spektrem nevšedních zážitků.