23.08.2006 00:00

Pražské Quadriennale se představuje na edinburském Fringe Festivalu

Pražské Quadriennale (PQ), mezinárodní soutěžní výstava scénografie a divadelní architektury, představuje svou multimediální interaktivní instalaci na mezinárodním divadelním festivalu Fringe v Edinburku ve Skotsku, který patří k největším a nejstarším festivalům na světě. Instalace, jejímž autorem je výtvarník Krištof Kintera, který je tvůrcem i celého výtvarného designu nadcházejícího 11. ročníku PQ 07, je téměř po celý srpen vystavena ve foyer nově rekonstruovaného divadla Aurora Nova, v němž se také konají představení souboru Farma v jeskyni. Celý český program v Edinburku je organizován Českým centrem v Londýně.

Instalace částečně připomíná minulý ročník PQ 03 - formou fotografií a promítaného DVD, jež obsahuje kompletní dokumentaci PQ 03 i hodinový dokument České televize. Svým celkovým výtvarným pojetím však instalace především zve na PQ 07, které se uskuteční 14. - 24. 6. 2007 na pražském Výstavišti.

Expozice se poprvé představila na mezinárodní výstavě scénického, kostýmního, světelného a zvukového designu World Stage Design 2005 v Kanadě. Jejím záměrem bylo vytvořit svébytné, pozornost upoutávající prostředí, které se liší od standardního pojetí prezentačních stánků. Cílem je sugestivní instalace, která nezapadne, ale naopak zůstane v paměti návštěvníků, navnadí je na další ročník PQ a zároveň srozumitelně předá informaci o tom, co PQ vlastně je.

Expozice byla také na podzim 2005 instalována v rámci výstavy Salón české scénografie v Lobkovickém paláci na Pražském hradě, letos v červnu se úspěšně představila na mezinárodním festivalu Meteorit na Slovensku. Na podzim 2007 se chystá také na prezentaci do Madridu a Londýna. Zahraniční prezentace PQ je organizována ve spolupráci s Českými centry.

Více o Pražském Quadriennale 2007 na www.pq.cz.

Více o Českém centru v Londýně

Zdroj: Daniela Pařízková, Divadelní ústav

Autor článku: redakce