11.12.2007 00:00

Pražské Rokoko přivítá koncem ledna slovenské divadelníky

Praha 11. prosince (ČTK) - Městská divadla pražská opět organizují na konec ledna malou divadelní přehlídku slovenského divadla. Od 25. do 27. ledna se na jevišti Divadla Rokoko objeví celkem pět představení čtyř inscenací. Zajímavostí bude provokativní tragikomedie Zlomatka od Maria Gelardiho, kterou bez zkoušek a přímo před diváky společně odehrají herci z pražského Divadla v Řeznické s bratislavskou Astorkou. Obě scény totiž mají tuto hru v repertoáru.

Inscenace Zlomatky v Praze i Bratislavě nastudoval režisér Peter Gábor. Obě verze tedy diváci uvidí propojené - českou s Jitkou Smutnou a slovenskou se Zuzanou Krónerovou. Hra italského autora Maria Gelardiho s choulostivým tématem homosexuality se dříve než v Neapoli dočkala světové premiéry právě v Praze. Líčí drsný příběh střetu matky se synem, balancujícího na hranici lásky a nenávisti, směšnosti a zoufalství. Mladík je gay a jeho matka se ho rozhode vyléčit. A zvolí vskutku extrémní terapii.

Soubor Nitranského divadla pak v Praze představí inscenaci I jako Ina autorů Andrease Sautera a Bernharda Studlara v režijním provedení Svetozára Sprušanského. Komedie, za jejíž scénář získali autoři Kleistovu cenu, hovoří o životním pocitu současných třicátníků. Pět hrdinů tragikomického příběhu se snaží zjistit, jak v dnešním světě přežít.

Divadlo Alexandra Duchnoviče z Prešova, jediné národnostní divadlo hrající v rusínštině, se představí inscenací Život na míru dramatika a režiséra Miloše Karáska. Soubor s pozoruhodným renomé, který je zvyklý spolupracovat s předními českými i evropskými režiséry, se tentokrát pustil do tématu zkrachovalých existencí - lidí, kteří navzdory všem životním selháním a pádům touží vstát ze země a jít dál. Touha po porozumění a lásce je totiž všem bytostem společná.

Prešovská scéna naposledy v Praze hostovala letos v dubnu v rámci festivalu Slovenské divadlo v Praze, která pořádá Divadlo Bez zábradlí.

Přehlídku uzavře hra současného nejúspěšnějšího chorvatského dramatika Mira Gavrana Zapomeň na Hollywood. Nastudoval ji divadelní soubor SKD v Martině pod režijním vedením Michala Náhlíka. Komediálně laděný titul je sondou do psychologie i technologie herecké profese. Ukazuje slavného a úspěšného herce, který připravuje na přijímací zkoušky nadějného adepta herectví. Hra postupně odhaluje, co všechno je člověk ochoten udělat pro úspěch, slávu, popularitu a peníze.

Na celý festival si mohou zájemci zakoupit permanentky v hodnotách 1000 a 800 korun. Informace naleznou zájemci na internetové adrese www.mestskadivadlaprazska.cz.

Jiří Borovička mkv

Autor článku: ČTK