19.12.2014 11:02

Pražské Studio Ypsilon připravuje inscenaci Sežeňte Mozarta!

Hudební komedii s objevem, jenž souvisí se vznikem opery Kouzelná flétna, připravuje pražské Studio Ypsilon, které letos završilo oslavy 50. výročí své existence. Autoři Wolfgang Amadeus Mozart a Jan Schmid v něm prozradí, jak to tenkrát bylo a kdo za vším stál, kdo nejspíš vyprovokoval slavného skladatele k napsání několika nezapomenutelných uměleckých hitů. Premiéra inscenace s názvem Sežeňte Mozarta! bude 18. ledna.

Podle dramaturga Jana Etlíka se bude příběh točit kolem flétny, která je kouzelná. "Záhadný muž, který se v ní objeví, byl geniální osobností, do dnešní doby téměř zapomenuté, což dá ráz i našemu představení. Z hlediska tématu a tohoto našeho výkladu je to inscenace aktuální, do dnešní doby jak dělaná," uvedl.
Představení tak bude do jisté míry navazovat na dřívější inscenaci Ypsilonky Mozart v Praze, ve které hudebního skladatele představoval Jan Jiráň. Ten se objeví v téže roli i v inscenaci Sežeňte Mozarta!, tentokrát však v lidovém divadle Na Vídeňce, kde se děj odehrává. Jeho ředitele a postavu Papagena hraje a zpívá Jiří Korn.
"Hlavním pěveckým spoluhráčem mu bude jeden z nejvýznamnějších českých byratonistů Roman Janál jako Sarastro. Jeho protivnici Královnu noci ztvární Jana Synková. Záhadného muže, inspirátora a improvizátora díla, jistého Giesecka si zahraje Oldřich Navrátil," dodal Etlík.
Vedle historických osobností se objeví postavy opery. Tamina, který prochází záludnými zkouškami, hraje Petr Vršek, Paminu, kterou chce Tamino z lásky zachránit, uvidí diváci v podání Michaely Šrůmové. V inscenaci se objeví dál například Paulína Labudová, Kamila Kikinčuková, Mikuláš Čížek, Dominik Renč a především Miroslav Kořínek, který Mozartovu i jinou hudbu adaptoval a nastudoval.
Výtvarníkem inscenace je Jaroslav Malina, autorem koncepce a režisérem Jan Schmid.

www.ypsilonka.cz


Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, jw

Pražské Studio Ypsilon připravuje inscenaci Sežeňte Mozarta!