30.05.2006 00:00

Pražský dům U Hybernů má novou fasádu, divadlo se má hrát na konci roku

Praha 30. května (ČTK) - Dlouhá léta zdevastovaný a uzavřený palác U Hybernů, který se nachází v centru města u Prašné brány, vypadá nyní na první pohled jako zrekonstruovaný. Nájemce totiž opravil fasádu a pořádá k tomu ve čtvrtek tiskovou konferenci. Opravena je i střecha a staví se v interiéru, ale kdy se dům otevře svému deklarovanému využití, tedy pro účely muzikálového divadla, zatím zřejmé není.

Otevření domu se totiž už několikrát odkládalo, a to i přesto, že nedodržení termínu bylo spojeno se sankcí 200 milionů korun; ministerstvo kultury (MK) však vždy nájemci smlouvu prodloužilo. Poslední nedodržený termín byl loni v září. Podle posledních informací má oprava skončit v prosinci. Součástí domu má být muzikálová scéna Hybernia jako pobočka blízkého Divadla Broadway. Hybernia je jméno společnosti, která má dům od státu pronajatý.

Dům U Hybernů stojí v místech gotického kostela sv. Ambrože. V letech 1653 až 1659 byl zbarokizován františkány, kteří přišli z Irska, tehdy latinsky zvaného Hibernia. Řád nechal vystavět vedle kostela také klášter, obě budovy císař Josef II. na konci 18. století proměnil v celnici. Od té doby sloužil palác různým účelům.

Empírové průčelí pochází z let 1808 až 1811. Pohnutá historie domu začala v 90. letech, kdy jej tehdejší ministr kultury Jindřich Kabát společně s Domem U Černé Matky boží zastavil za úvěr 350 milionů korun od Komerční banky. Ten si muselo MK vzít na pokrytí dluhu nepovedené loterie, jež měla sloužit na podporu kultury. Státní fond kultury musel dům od banky vykoupit zpět, ale neopravil ho.

V roce 1997 uzavřel nájemní smlouvu se společností Musical, která opravu započala, ale nedokončila. Společně s firmou Bonton vytvořila společnost Hybernia, kterou později Bonton také prodal. Firma dnes patří společnosti Credit partner slovenského podnikatele Jána Kováčika. Ten je spolumajitelem divadla Broadway, slovenské televize Markíza a produkční společnosti Forza. Firmy Musical, Hybernia a Bonton jsou propojené přes několik lidí.

Rekonstrukce domu údajně stála již přes 80 milionů korun, celkové potřebné náklady se odhadují na 300 milionů korun.

Počátkem roku 2004 projevila o prostor zájem automobilka Škoda Auto. Spolu se společností Hybernia oslovila MK s nabídkou nového využití objektu. Škodovka hledala místo pro své "centrum kultury a designu". Státní fond kultury ale jednání ukončil. O dům později projevila zájem také slovenská finanční skupina J&T. Ta měla kromě domu U Hybernů zájem ještě o vedlejší nemovitost, ze které chtěla vybudovat hotel. Myšlenku, že by ve dvou sousedních objektech zatím patřících státu mohl být hotel, kongresové či administrativní centrum, které by pomohly zaplatit provoz divadla, podpořil i předseda Komise územního rozvoje Prahy 1 Filip Dvořák.

Hybernia má smlouvu na 50 let. V dozorčí radě společnosti zasedá například zpěvák Michal David či podnikatel a dramaturg dřívější i současné volební kampaně ČSSD Oldřich Lichtenberg.

Přestože se památkáři domnívali, že dřívější rekonstrukce změnily mnohé z dispozice někdejšího barokního kostela, našla se v roce 1997 v jednom z pilířů domu barokní kaple zazděná v 18. století. Zatímco i empírová přestavba počátkem 20. století byla podle odborníků ještě citlivá, nedělo se tak již o sto let později při další rekonstrukci.

Klub za starou Prahu upozorňuje, že při současné přestavbě byla bez průzkumu zbořena čtvrtina kostela - vítězný oblouk a jedno pole lodi včetně přilehlých úseků zdí a pilířů. Provedené zásahy ale povolily odpovědné orgány státní památkové péče - tehdejší Pražský ústav památkové péče i odbor památkové péče magistrátu.

Markéta Horešovská kš

Autor článku: ČTK