01.03.2009 00:00

Pražský komorní balet oslavil své 45. narozeniny

Praha 1. března (ČTK) - Pražský komorní balet si v Divadle v Dlouhé připomněl 45 let od svého vzniku. Umělci vzpomněli na významné výročí dílem Pavla Šmoka, dlouholetého uměleckého šéfa původního Baletu Praha a později Pražského komorního baletu a dílem současné umělecké vedoucí souboru Lucie Holánkové. Soubor vznikl v roce 1964 jako Balet Praha. Založili jej Pavel Šmok a Luboš Ogoun

Jeho památku před začátkem představení uctilo publikum dlouhým potleskem ve stoje. Luboš Ogoun zemřel 14. února krátce před svými 85. narozeninami. "Byl to jeden z nejprogresivnějších choreografů, který ovlivnil balet po druhé světové válce," prohlásil Šmok, jenž večer uváděl. 

Taneční večer nazvaný Zjasněná noc nabídl obnovené Šmokovy choreografie Zjasněná noc a Stabat Mater, které vznikly na Dvořákovu a Schönbergovu hudbu. Program doplnila atraktivní choreografie Holánkové Divocí koně. 

"Byla to obrovská etapa poválečného vývoje. Především Luboš Ogoun byl progresivnější a šli jsme zatím novým, za naší novou představou o baletu a tanci. Neměli jsme žádné vzory, nic jsme neviděli," řekl ČTK letos dvaaosmdesátiletý Šmok. Balet byl podle něj "podivně svůj", což mělo veliký světový ohlas. Není si ale jist, zda se někdy podaří zrekonstruovat Ogounovy balety. "Končil trošku dřív a video v podstatě nebylo. Ještě je nějaký záznam někde v západním Německu, tak se pokusíme, ale nevím, " dodal Šmok. 

Soubor se chystá letos nastudovat u příležitosti 50. výročí úmrtí hudebního skladatele Bohuslava Martinů baletní večer. Sestávat se bude ze dvou částí. První z nich se ujme významný choreograf a pedagog Jan Kodet, který nachází volnou inspiraci své kreace Doteky snáře v kombinaci dvou důležitých příběhů týkajících se tohoto českého hudebního genia. 

Druhá část bude patřit vedoucí souboru Lucii Holánkové, která hodlá tanečně a scénicky upravit cyklus na lidové texty Kytici. Premiéra se zřejmě uskuteční v červnu na nádvoří Lichtenštejnského paláce. 

Tanečníci si na podzim připomenou 20 let od pádu komunismu v tehdejším Československu. Nastudují světovou premiéru s názvem 1989. Taneční večer se bude skládat ze dvou choreografií od českého autora Davida Stránského a slovenského autora Jána Ďurovčíka

mrz jpt

Autor článku: ČTK