18.06.2014 14:16

Pražský komorní balet připravuje turné po Mexiku a se závěrem sezóny chystá změny ve struktuře vedení souboru

Pražský komorní balet odjíždí na přelomu července a srpna (24. 7. – 5. 8.) na turné po Mexiku. Soubor se představí nejen v rámci prestižního Mezinárodního tanečního festivalu Festival Internacional de Danza Contemporanéa Lila López, který se koná v San Luis Potosí, ale rovněž na dalších dvou kulturních festivalech, jež pořádají mexická města Querétaro a Salinas. 

Ve třech celovečerních vystoupeních budou uvedena díla korejské choreografky Ji-Eun Lee „Podmínka zániku“ a Hany Polanské Turečkové „Mono No Aware“. Právě tento kus získal letos v březnu na Mezinárodním festivalu Sarajevo Winter ocenění Silver Snowflake pro nejlepší choreografii současného tance. Letní turné Pražského komorního baletu se uskuteční ve spolupráci s Českým velvyslanectvím v Mexiku.

S koncem sezóny dochází ke změnám ve struktuře vedení souboru. Hana Polanská Turečková mění pozici z umělecké vedoucí na rezidenční choreografku a pedagožku Pražského komorního baletu. „Pro tuto změnu jsem se rozhodla hned z několika důvodů,“ říká Polanská Turečková. „Chci se oprostit od časově náročných organizačních povinností, opět upřednostnit a plně se koncentrovat na tvůrčí práci a dokončit rovněž doktorská studia. V neposlední řadě se chci více věnovat své rodině a malému synovi.“

Pražský komorní balet nově jmenuje dramaturgickou radu sestávající z interních a externích odborníků, která bude zodpovědná za repertoár souboru. Svou činnost rada zahájí na počátku nové divadelní sezóny 2014/2015.

Soubor připravuje vypsání výběrového řízení na pozici uměleckého šéfa, která prozatím zůstane neobsazena. Po letech hledání cesty Pražského komorního baletu (zejména po osamostatnění souboru od Státní opery v roce 2003) by měl budoucí šéf dokázat připravit novou uměleckou vizi zaměřenou na inovativní a progresivní směřování souboru a původnost, osobitost a vyhraněnost repertoáru, který byl pro toto české komorní taneční těleso typický.

www.prazskykomornibalet.cz 


Autor článku: Johana Mücková

Pražský komorní balet připravuje turné po Mexiku a se závěrem sezóny chystá změny ve struktuře vedení souboru