10.05.2019 09:41

Pražský komorní balet ukončí k 1. červnu 2019 svou činnost

Tiskové prohlášení k finanční situaci PKB

Pražský komorní balet (PKB) je pro českého, ale též zahraničního diváka již více než čtyři desítky let známým a tradičním českým tanečním souborem. Předchůdce PKB „Studio BALET PRAHA“ založili v roce 1964 Luboš Ogoun, Vladimír Vašut a Pavel Šmok. Právě v letošním roce si připomínáme 55. výročí vzniku Studia Balet Praha, a také právě v letošním roce eskaluje několikaletý problém systémového financování tohoto jediného českého nezávislého tanečního souboru, který nabízí stálá angažmá profesionálním tanečníkům a absolventům tanečních konzervatoří.

PKB nemá k dispozici vlastní zázemí pro uměleckou činnost a za poslední roky dosahuje veřejná finanční podpora necelých 30% ročního rozpočtu. Pro profesionální taneční divadlo s 23 členným cestovním souborem s denním pracovním režimem je stávající celková veřejná podpora ve výši necelých 3,5 mil. Kč ročně naprosto nedostatečná při aktuálním celkovém rozpočtu ve výši 14,9 mil. Kč. PKB má přitom srovnatelné výkonové ukazatele s baletními/tanečními soubory kamenných divadel (návštěvnost, počet představení). PKB v rámci své zájezdové činnosti zajišťuje dostupnost tanečního umění ve všech českých regionech a významná je též prezentace tanečního umění v zahraničí.

V letošním roce obdržel Pražský komorní balet dotaci ve výši pouhé 2 mil. Kč od MKČR v rámci Programu profesionálních divadel, orchestrů a pěveckých sborů. S ohledem na navýšení celkového rozpočtu uvedeného dotačního programu MK ze 160 mil. Kč na 220 mil. Kč v roce 2019 jsme očekávali nárůst dotace i pro PKB s ohledem na četná jednání s MKČR. Programová rada MKČR však PKB jako jedinému subjektu z celkových 41 hodnocených navrhla dotaci snížit i přes hodnocené ukazatele. PKB je navíc oproti ostatním hodnoceným subjektům znevýhodněn skutečností, že se jedná o hlavní veřejnou finanční podporu na kontinuální činnost a nikoliv pouze „doplňkovou“ finanční podporu nad rámec základního příspěvku zřizovatele, tak jak je tomu u ostatních podpořených subjektů v uvedeném dotačním programu.

S vedením Ministerstva kultury (ministrem Antonínem Staňkem) proběhlo od podzimu 2018 několik neúspěšných jednání. Na podporu „zachování činnosti PKB“ vznikla také petice, kterou podepsalo téměř 5.000 osob. Současně jsme získali desítky podporujících dopisů od význačných osobností a představitelů české kultury, kteří se jednoznačně vyjádřili pro zachování kontinuální činnosti PKB, např. od Jiřího Kyliána, Ondřeje Kepky, Ilji Racka, Mária Radačovského, Lukáše Slavického, prof. Ivanky Kubicové, prof. Václava Janečka, doc. Igora Františáka, Vlastimila Harapese a mnoha dalších.

PKB je aktuálně ve velmi dobré umělecké kondici. V termínu 1. května 2019 uvedl na scéně Stavovského divadla úspěšnou premiéru „KYTICE“ v choreografii a režii Petra Zusky na původní hudbu Ondřeje Brouska. Důkazem je řada ohlasů odborné i neodborné veřejnosti.

Z důvodu naprosto nedostatečné veřejné podpory PKB a nezájmu stávajícího vedení MKČR o problematiku tanečního umění dojde k 1. červnu 2019 k ukončení kontinuální činnosti PKB, přičemž soubor splní své umělecké závazky do konce kalendářního roku. Dojde tak ke zrušení více jak 20 pracovních míst, a to v době ekonomického růstu ČR.

V Praze dne 9. 5. 2019

Mgr. Ladislava Jandová, ředitelka Pražského komorního baletu (Balet Praha, o.p.s.)
JUDr. Ivan Dunovský, zakladatel neziskové společnosti Balet Praha, o.p.s.

Autor článku: Johana Mravcová

Pražský komorní balet ukončí k 1. červnu 2019 svou činnost

Zprávy

27.03.2026

Loutky v nemocnici očima fotografa Karla Cudlína

Spolek Loutky v nemocnici zve veřejnost na putovní výstavu fotografií jednoho z nejvýznamnějších Ostrava / Praha / Brno, 2026 – Spolek Loutky v nemocnici připravil putovní výstavu fotografií jednoho z nejvýznamnějších českých dokumentárních fotografů současnosti – Karla Cudlína. Výstava přináší autentické okamžiky z nemocnic, léčeben a hospiců, kdy se umění a kreativní práce střetávají s bolestí — a přesto zde vzniká prostor pro radost, smích, lidské propojení a naději. Jednotlivé snímky vznikaly od roku 2024 do roku 2026 během návštěv Loutek v nemocnici ve zdravotnických zařízeních po celé republice.

27.03.2026

Kultura se bez mladé generace neobejde. Pražské kulturní fórum propojilo více než 200 profesionálů

Jak přiblížit kulturu mladé generaci a jak proměnit fungování kulturních institucí v rychle se měnícím světě? Šestý ročník Pražského kulturního fóra (PKF), který se uskutečnil 23. a 24. března v Centru architektury a městského plánování (CAMP), přinesl intenzivní debatu, sdílení zkušeností, workshopy i networking. Silná účast na fóru potvrdila zájem odborné i kulturní veřejnosti o to, jak ke kultuře přivést mladou generaci a jak s ní spolupracovat.

27.03.2026

Teatrologická společnost: Vyjádření k aktuální situaci v resortu kultury

Teatrologická společnost sdílí hluboké znepokojení nad současným směřováním Ministerstva kultury ČR. Kulturu vnímáme jako zásadní formativní sílu, která utváří hodnotový, etický a intelektuální základ celé společnosti. Z pozice společenství reflektujícího divadelní kulturu proto považujeme absenci koncepčního řízení a odborného dialogu za přímé ohrožení stability celého sektoru – od velkých příspěvkových institucí až po nezávislou scénu.