20.02.2007 00:00

Pražský magistrát navýšil o miliony částku na kulturní granty

Praha 20. února (ČTK) - Pražský magistrát navýšil zhruba o 13,7 milionu korun částku, kterou letos rozdělí mezi žadatele o kulturní grant. Městská rada podle informací ČTK schválila přidělení více než 66 milionů korun. Některé příspěvky musejí ještě projednat zastupitelé.

Do grantového řízení letos žadatelé předložili 556 projektů, asi o osm desítek více než loni. Někteří uchazeči vyšli naprázdno, mnozí mají dostat méně než chtěli. Žádosti byly v souhrnu asi na půl miliardy korun.

Městská rada zvýšila částku na granty kvůli tomu, aby se podporované kulturní akce mohly vůbec uskutečnit. "Jinak by to ohrozilo kvalitu a udržitelnost projektů," řekla ČTK primátorova náměstkyně Markéta Reedová (SNK ED).

Už minulý týden radní navrhli udělit čtyřletý grant Činohernímu klubu ve výši 17 milionů korun ročně. Divadlo v minulosti magistrát převedl z příspěvkové organizace na obecně prospěšnou společnost, údajně se dostalo do špatné finanční situace. Také tento příspěvek budou ještě posuzovat zastupitelé.

V rozpočtu mělo město pro letošek na kulturní granty celkem 173 milionů korun. Přes 100 milionů je ale určeno na víceleté příspěvky, které byly schváleny již v minulosti, dva miliony jsou na cenu primátora pro nejlepší kulturní počin.

V loňském rozpočtu mělo město na granty 166 milionů korun, z toho 56 milionů bylo na víceleté příspěvky. Rozpočet byl později zvýšen, na grantech město rozdělilo 192 milionů korun.

mbc mkv

Autor článku: ČTK