29.06.2010 00:00

Pražský soubor Ty-já-tr bude v létě hrát nejen na Křivoklátě

Už více než dvacetiletou tradici působí v Praze amatérský divadelní soubor Ty-já-tr. Jeho členové inspirovali vznik Křivoklátských divadelních slavností, kde vystupovali vždy v létě už sedmkrát. Vydají se tam i letos a navíc se představí v Třeboni, Dačicích, Žlebech a na dalších památkových objektech.

"Kromě těchto míst se obdobné Divadelní slavnosti letos uskuteční i na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou, které rovněž patří k tradičním místům, kde svou tvorbu během letních měsíců představujeme," řekla dnes zakladatelka souboru Radka Tesárková.

Ty-já-tr podle ní na hradě Křivoklát už v roce 2003 na prvním hradním nádvoří odehrál dvanáct představení inscenace hry Noc na Karlštejně, o rok později pak 17 repríz Shakespearovy hry Zkrocení zlé ženy. V dalších letech následovaly například Večer tříkrálový, Sen noci svatojánské a Cyrano z Bergeraku, který se pak uváděl na domovské scéně tohoto souboru v Divadle Radar v Praze 7.

"V roce 2009 Ty-já-tr na hrad Křivoklát přinesl premiéru hry Nápoj lásky aneb Mandragora. Dle Machiavelliho známého textu hru napsal Max Feiler," dodala Tesárková. Pro 8. ročník Křivoklátských divadelních slavností se chystá inscenace Moliérova Dona Juana opět v režii kmenového režiséra Divadla na Vinohradech Jana Nováka a v dramaturgii Jaroslava Someše.

Letos bude Ty-já-tr hostovat na začátku července v Třeboni a koncem měsíce ve Žlebech. Na Křivoklátě budou jeho členové vystupovat od 7. do 22. srpna. Konec prázdnin stráví v Týně nad Vltavou, Začátkem září se opět vrátí do Žleb a Cyrana uvedou v Dačicích.

Za celou dobu své existence soubor Ty-já-tr úspěšně reprezentoval sedmou městskou část na řadě národních přehlídek dětského a amatérského divadla v Hronově, Třebíčí, Poděbradech, Písku, Trutnově, Rakovníku a Prostějov. Představil se i na festivalech Mezi ploty, Dačická kostka, Zámecké jeviště a Dnech japonské kultury v Praze.

Zdroj: bor, mal

Autor článku: ČTK