05.12.2014 10:55

Před 130 lety bylo v Brně otevřeno divadlo na Veveří ulici

Před 130 lety, 6. prosince 1884, byla v Brně slavnostně otevřena stálá česká divadelní scéna, známá jako divadlo na Veveří ulici. Pro česky hovořící obyvatele moravské metropole měla tato událost zásadní význam, neboť po zákazu hraní v Besedním domě v roce 1881 nemělo české divadlo v Brně kde působit. Ačkoliv scéna na Veveří ulici byla původně zamýšlena jen jako provizorium, divadlo se v ní hrálo až do roku 1952.

Dům na rohu Žerotínova náměstí a Veveří ulice koupilo Družstvo českého Národního divadla v Brně na podzim roku 1883. Budova známá jako dům Marovského následně podstoupil rychlou rekonstrukci a v prosinci 1884 už hostila první představení, jímž byla Kolárova tragedie Magelóna v hlavní roli s legendární herečkou Otylií Sklenářovou-Malou.
Podle původních plánů měla budova sloužit divadelním představením jen do doby, než se podaří vybrat peníze na stavbu nové scény. Během let se stavebními úpravami podařilo zvýšit kapacitu divadla na Veveří ulici a rozšířit jeho zázemí. Stále to však byla původní a stále více nevyhovující budova.

Na konci druhé světové války divadlo poničil nálet. Stavbu se podařilo zachránit, ale její narušená statika přiměla v létě 1952 úřady k vydání zákazu pořádání představení. Dalších více než dvě desítky let stavba sloužila jako zkušebna a ubytovna Státního divadla v Brně, načež byla v prosinci 1973 zbourána. Dnes ji připomíná už jen pamětní deska.

Více o divadle zde


Autor článku: ČTK: dto, ped

Před 130 lety bylo v Brně otevřeno divadlo na Veveří ulici