03.10.2012 10:02

Před 45 lety hra Akt odstartovala úspěšnou éru cimrmanů

Pátrání po odkazu fiktivního velikána a světoběžníka, který má na kontě desítky vynálezů, objevů, matematických vzorců i uměleckých děl, je již téměř půlstoletí náplní Divadla Járy Cimrmana, jehož první představení se konalo v pražské Malostranské besedě 4. října 1967. Nestárnoucí humor cimrmanologů, z jejichž patnáctky her řada citátů zlidověla, oslovuje pořád nové generace diváků a jejich představení jsou stále vyprodána.    

Již první představení hry Akt z pera Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka sklidilo nečekaný úspěch. Jelikož druhá část představení, jednoaktovka Domácí zabijačka, nebyla hotova, zvolili autoři náhradní řešení. První část vyplnili "vědeckým seminářem" o životě a díle Járy Cimrmana a díky ohlasu diváků se tak seminář do budoucna stal pevnou součástí představení. Divadlo je neobvyklé i v tom, že má výhradně pánské obsazení herců bez hereckých škol.    

Cimrmanovo divadlo provázel od počátku nebývalý zájem diváků, ale též nelibost tehdejšího komunistického režimu. Přestože se autoři vyhýbali prvoplánové politické satiře, cenzoři v jejich narážkách na rakousko-uherské poměry nacházeli řadu paralel se současností. A tak se muselo divadlo několikrát stěhovat, až v roce 1992 zakotvilo na Žižkově.


Divadlo Járy Cimrmana: Akt

Autor článku: ČTK: ob, sat

Před 45 lety hra Akt odstartovala úspěšnou éru cimrmanů