20.04.2022 10:53

Předlohou pro vznik nové inscenace Divadla 3+KK se staly deníky běloruského anarchisty a politického vězně Igora Oliněviče

Deníky běloruského anarchisty a politického vězně Igora Oliněviče se staly předlohou nové inscenace Divadla 3+KK. Inscenace „Jedu do Magadanu: Nevěř, neboj se a nepros" má premiéru 1. května na sklepní scéně Centra experimentálního divadla v Brně, oznámila dnes ČTK za divadelníky Helena Gricová.

Tvůrci pracovali s prvky imerzivního divadla, které počítá se zapojením a vtažením diváků. Inscenace se odehrává nejen v sále, ale také ve foyer a přilehlých prostorách. Kapacita je omezená na 30 diváků. Dalším inspiračním zdrojem je fenomén larpů, tedy kostýmovaných zážitkových her, při kterých lidé ztvárňují konkrétní postavy z fikčních světů. Odkazy na larpy tvoří součást deníkových zápisků.

Inscenace přibližuje nejen praktiky fyzického násilí, kterému jsou ve věznicích v Bělorusku vystavováni političtí vězni, ale také sofistikovaný psychický nátlak, nutící vězně zpochybnit vlastní vůli i svědomí a ztratit důvěru v nejbližší přátele. Podtitul inscenace Nevěř, neboj se a nepros odkazuje na pravidla, jimiž se hlavní postava řídí.

Všechny postavy ztvární jediný herec Mark Kristián Hochman z HaDivadla. Na scénáři spolupracoval s dramaturgem Liborem Brzobohatým a režisérem Adamem Steinbauerem.

„Oliněvič ve svých deníkových zápiscích popisuje metody, kterými jsou vězni v Bělorusku psychicky lámáni. Podobných zvěrstev se u nás v minulosti dopouštěli představitelé komunistické diktatury. V Bělorusku jsou takové praktiky bohužel na denním pořádku. Igor Oliněvič přitom dokáže vzdorovat mimo jiné proto, že si jednotlivé situace připodobňuje k zážitkům z larpu. Své věznění vnímá jako střet ideálů a moci, boj dobra se zlem," uvedl Steinbauer.

Oliněvič byl poprvé zatčen v listopadu 2010 a o půl roku později odsouzen k osmi letům vězení za údajné organizování útoku na ruské velvyslanectví v Minsku. Znovu zatčen byl spolu s dalšími „anarcho-partyzány” v roce 2020. Vyslechl si dvacetiletý trest vězení.

https://www.facebook.com/3pluskk/

Autor článku: ČTK: tmd, dr

Předlohou pro vznik nové inscenace Divadla 3+KK se staly deníky běloruského anarchisty a politického vězně Igora Oliněviče

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.