04.10.2018 14:20

Představení Divadla F. X. Šaldy v Liberci je poctou tvůrcům Ještědu

Poctou tvůrcům Ještědu a zároveň zakladatelům architektonického studia SIAL je nové představení libereckého Divadla F. X. Šaldy SIALská trojčata. Originální kabaret bude mít premiéru v pátek v Malém divadle, které je stejně jako Ještěd dílem Karla Hubáčka. Novinářům to dnes řekla dramaturgyně divadla Lenka Chválová.

SIAL je sice v Liberci známý pojem, málokdo ale podle Chválové ví, jaké příběhy se za ním skrývají. „Proto jsme se rozhodli o těchto lidech, kteří vytvořili důležité věci pro nás, hrát a liberecké publikum důvěrněji seznámit s jejich životem a dílem," uvedla Chválová.
Základ SIAL (Sdružení inženýrů a architektů v Liberci) položili na konci 50. let minulého století architekti Karel Hubáček, Miroslav Masák a Otakar Binar. Jejich jména jsou spojena i se stavbou unikátního díla na Ještědu, rotačního hyperboloidu s hotelem a vysílačem, který vznikal na přelomu 60. a 70. let podle návrhu studia SIAL.

„Stavba je vyvzdorovaná nejen na tehdejším režimu, ale i na technologiích tehdejší doby. Je vybojovaná i na materiálech, které v té době byly naprosto omezené, limitující," uvedl režisér představení Radovan Lipus, který je známý jako autor televizního seriálu Šumná města. Podle něj je Ještěd vybojovaný i na klimatických podmínkách. „Tam skutečně nechybělo mnoho a v určitou dobu by se rozestavěný Ještěd zřítil, a to by mělo fatální důsledky nejen pro stavbu, ale i pro tvůrce," řekl. Autory Ještědu považuje za hrdiny nejen kvůli tomu, že dokázali vytvořit fascinující dílo. „Kromě toho byli stateční velmi i lidsky a občansky. Nepodlehli tlaku režimu, nezadali si s tou mocí, nešli snadnou cestou souhlasů a přitakání, zachovali vnitřní integritu a noblesu, což je inspirativní i v dnešní době," dodal.

Role architektů ztvární Tomáš Impseil, Jan Jedlinský a Petr Hanák. Fiktivního Děda Ještěda bude hrát Václav Helšus. „Dodává tomu velkou míru autenticity tím, že si ty věci pamatuje a vnáší do toho svůj pohled a humor," uvedla Chválová. Ve hře jsou pasáže, kde může Helšus uvést jakoukoli svou osobní vzpomínku. „Představení je o lidech a o době, kterou jsme všichni prožili a některé věci nejraději zapomněli a vytěsnili. Mně se na tom líbí, že i architektům se navzdory křupanům, co nám vládli, občas podařilo udělat něco krásného," řekl Helšus.

Na vzniku představení se kromě Lipuse podílel i architekt a herec David Vávra a dramaturg Národního divadla Milan Šotek. Autorem hudby je liberecký architekt Jiří Janďourek, který v SIAL také pracoval. „Hudba není jednoduchá, popová, podbízivá, ale je přitom strašně chytlavá, chytrá, zábavná a divadelní a myslím, že ji trefil správně," dodal režisér.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: ČTK: knt, ver

Představení Divadla F. X. Šaldy v Liberci je poctou tvůrcům Ještědu

Inscenace

19.02.2020

Obnovená premiéra baletu Oněgin v Národním divadle

Balet Národního divadla vrací do svého repertoáru skutečný klenot mezi výpravnými, dramatickými tituly, balet Oněgin. Ten bezesporu patří k vrcholným dílům Johna Cranka, špičky ve světové choreografii, který v něm rozvinul k dokonalosti své výjimečné umění vyprávět příběhy tancem. Balet ND navíc touto premiérou navázal na započatou linii uvádění Crankových děl (Zkrocení zlé ženy, Labutí jezero).

19.02.2020

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem uvede premiéru taneční inscenace o malířce Fridě Kahlo

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem uvede v pátek premiéru taneční inscenace Frida, inspirované životem mexické malířky Fridy Kahlo. V hlavní roli se představí Frederika Kvačáková a Elena Mazanová, roli Fridina celoživotního partnera Diega Rivery ztvární Mexičan Fernando Velasco v zastoupení Róberta Királyho.

18.02.2020

V HaDivadle se dvakrát odehraje performance souboru D’epog nazvaná Série, série, série, série

Společná koprodukce Terénu a HaDivadla, scén Centra experimentálního divadla, uvádí v české premiéře tvůrčí projekt Série, série, série, série. Uskupení D’epog, které je pod performancí podepsáno, charakterizuje především nekompromisnost tvůrčích postupů a hledání nových cest v rámci vlastní divadelní práce. Projekt Série, série, série, série dostane v HaDivadle prostor po dva večery – 20. a 21. února.