04.10.2018 14:20

Představení Divadla F. X. Šaldy v Liberci je poctou tvůrcům Ještědu

Poctou tvůrcům Ještědu a zároveň zakladatelům architektonického studia SIAL je nové představení libereckého Divadla F. X. Šaldy SIALská trojčata. Originální kabaret bude mít premiéru v pátek v Malém divadle, které je stejně jako Ještěd dílem Karla Hubáčka. Novinářům to dnes řekla dramaturgyně divadla Lenka Chválová.

SIAL je sice v Liberci známý pojem, málokdo ale podle Chválové ví, jaké příběhy se za ním skrývají. „Proto jsme se rozhodli o těchto lidech, kteří vytvořili důležité věci pro nás, hrát a liberecké publikum důvěrněji seznámit s jejich životem a dílem," uvedla Chválová.
Základ SIAL (Sdružení inženýrů a architektů v Liberci) položili na konci 50. let minulého století architekti Karel Hubáček, Miroslav Masák a Otakar Binar. Jejich jména jsou spojena i se stavbou unikátního díla na Ještědu, rotačního hyperboloidu s hotelem a vysílačem, který vznikal na přelomu 60. a 70. let podle návrhu studia SIAL.

„Stavba je vyvzdorovaná nejen na tehdejším režimu, ale i na technologiích tehdejší doby. Je vybojovaná i na materiálech, které v té době byly naprosto omezené, limitující," uvedl režisér představení Radovan Lipus, který je známý jako autor televizního seriálu Šumná města. Podle něj je Ještěd vybojovaný i na klimatických podmínkách. „Tam skutečně nechybělo mnoho a v určitou dobu by se rozestavěný Ještěd zřítil, a to by mělo fatální důsledky nejen pro stavbu, ale i pro tvůrce," řekl. Autory Ještědu považuje za hrdiny nejen kvůli tomu, že dokázali vytvořit fascinující dílo. „Kromě toho byli stateční velmi i lidsky a občansky. Nepodlehli tlaku režimu, nezadali si s tou mocí, nešli snadnou cestou souhlasů a přitakání, zachovali vnitřní integritu a noblesu, což je inspirativní i v dnešní době," dodal.

Role architektů ztvární Tomáš Impseil, Jan Jedlinský a Petr Hanák. Fiktivního Děda Ještěda bude hrát Václav Helšus. „Dodává tomu velkou míru autenticity tím, že si ty věci pamatuje a vnáší do toho svůj pohled a humor," uvedla Chválová. Ve hře jsou pasáže, kde může Helšus uvést jakoukoli svou osobní vzpomínku. „Představení je o lidech a o době, kterou jsme všichni prožili a některé věci nejraději zapomněli a vytěsnili. Mně se na tom líbí, že i architektům se navzdory křupanům, co nám vládli, občas podařilo udělat něco krásného," řekl Helšus.

Na vzniku představení se kromě Lipuse podílel i architekt a herec David Vávra a dramaturg Národního divadla Milan Šotek. Autorem hudby je liberecký architekt Jiří Janďourek, který v SIAL také pracoval. „Hudba není jednoduchá, popová, podbízivá, ale je přitom strašně chytlavá, chytrá, zábavná a divadelní a myslím, že ji trefil správně," dodal režisér.

www.saldovo-divadlo.cz

Autor článku: ČTK: knt, ver

Představení Divadla F. X. Šaldy v Liberci je poctou tvůrcům Ještědu

Inscenace

28.01.2021

Do D21 míří nová pohádka – Kubula a Kuba Kubikula

Pražské Divadlo D21 neúnavně pokračuje v tvorbě. Na leden proto připravilo další novinku, tentokrát pro děti. Půvabná pohádka Vladislava Vančury – Kubula a Kuba Kubikula – ožije na jevišti D21 vlastně už podruhé. Adaptace a režie se tentokrát ujala Kristýna Čepková.

28.01.2021

Do projektu Divadla J. K. Tyla Intro ’21 se přihlásilo 34 muzikálů

Muzikálový soubor Divadla J. K. Tyla vyhlásil koncem minulého roku první ročník ojedinělého projektu Intro ’21 určeného pro autory nových, dosud neuvedených muzikálových děl. Celkově se do stanoveného termínu přihlásilo 34 muzikálů, jejich autoři ještě mohou do dubna na svých dílech pracovat, poté kompletní díla předají k posouzení třináctičlenné porotě složené z renomovaných divadelních odborníků a praktiků z celé republiky, která do konce května 2021 vybere muzikály s největším potenciálem – ty budou během sezóny 2021/2022 nastudovány souborem muzikálu DJKT v podobě poloinscenované koncertní verze a za doprovodu živého orchestru uvedeny na Malé scéně DJKT.

28.01.2021

Když robot píše hru. Švandovo divadlo uvede on-line premiéru první hry napsané umělou inteligencí

Přestože Švandovo divadlo patří k těm pražským scénám, kde publikum znovu usedne v hledišti nejdřív v březnu 2021, pro všechny diváky připojené on-line tu ještě do té doby chystají jednu velmi zajímavou novinku: 26. února od 19 hodin zde bude mít on-line premiéru první česká hra, jejíž dialogy vygenerovala umělá inteligence. Hru AI: Když robot píše hru v režii Daniela Hrbka vytvořil tým divadelníků a vědců ke 100. výročí prvního uvedení hry R.U.R. Karla Čapka.