08.07.2018 07:37

Představení Hit, Tell the Difference plní sny „obyčejných” Rwanďanů

Na Jatka78 v uplynulých dnech dorazilo 10 Rwanďanů. Společně s Cirkem La Putyka září v představení Hit, Tell the Difference. Za sebou již mají úspěšné vystoupení v šapitó v Hradci Králové. Mezi 9.—12. červencem je pak můžete vidět přímo na Jatkách78. 

Projekt sleduje nejen vývojovou linku nového cirkusu, ale zaměřuje se také na podporu nadějných akrobatů, kterým tento projekt pomohl v boji s chudobou a bezdomovectvím. 

Představení pojednává o kulturních nárazech. O nárazech jednotlivých poetik Cirku La Putyka a Future Vision Acrobat. Hit je o předsudcích. Hit je o snech. Hit je oslava. Hit je o ženě. Hit je o mámě, která se nevrátila z Konga a možná ještě někde žije…

Jedná se o unikátní projekt propojující akrobaty, tanečníky, herce a muzikanty ze Rwandy, České republiky a Kanady vznikal v Praze i přímo ve Rwandě, kde principál Cirku La Putyka Rostislav Novák ml. i s částí souboru zkoušel spolu se zdejšími artisty a hudebníky.

Toto setkání všem mladým Rwanďanům, kteří byli do projektu vybráni, od základu změnilo jejich život. Ntwali zaplatil školné za své tři sourozence, Abouba si poprvé v životě založil bankovní účet a pomáhá dalším dětem bez domova, Anaclet už nemusí vyjít s 50 eury měsíčně a malý Eric si z honoráře za projekt koupil svoje první kolo a sní o tom, že ve Rwandě jednou založí velké cirkusové centrum.

Hit, Tell the Difference je tak důkazem, že i malá pomoc může v životě afrických dětí a teenagerů sehrát zásadní roli. Díky angažmá v projektu získali nejen prostředky na to, aby se postavili na vlastní nohy, ale především touhu se někam prostřednictvím akrobacie a umění posunout.

www.jatka78.cz
www.laputyka.cz

Autor článku: Zuzana Hošková, foto: Jatka78

Představení Hit, Tell the Difference plní sny „obyčejných” Rwanďanů

Zahraniční divadlo

13.09.2018

Bábkarská Bystrica TOUR 2018

Je nám cťou privítať vás všetkých na festivale Bábkarská Bystrica TOUR 2018 v Banskej Bystrici! Medzinárodný festival súčasného bábkového umenia pre deti a pre dospelých prichádza s 22 predstaveniami. Na festivale sa zúčastnia divadlá z 9 krajín Európy a sveta. Sme veľmi radi, že historicky po prvý raz privítame súbory z Latinskej Ameriky, Holandska a z východnej časti Európy, z Bieloruska.

01.09.2018

Vanessa Kirby zve do kina Aero na svůj osudový večírek v moderní verzi slečny Julie

Nová, už 10. sezóna cyklu přenosů britského divadla do světových kin začíná stylově – pohlednou a dynamickou moderní adaptací Strindbergovy klasiky Slečna Julie. Mladá dramatička Polly Stenham přepsala Strindbergovo dílo z moderního, feministického pohledu, režie se chopila odbornice na dramata nešťastných žen Carrie Cracknell a titulní roli dostala Vanessa Kirby, jež se rolí tápající party girl (princezny Margaret) proslavila v seriálu The Crown.

28.08.2018

Začíná veletrh Tanzmesse, i letos s českým zastoupením

Každé dva roky se koncem srpna v německém Düsseldorfu koná přehlídka spojená s uměleckým veletrhem specificky zaměřeným na současné taneční umění. Tanzmesse je největší událost svého druhu v Evropě, na níž se setká takřka 2000 oborových profesionálů, kteří přijedou z více než 50 zemí celého světa.  Česká republika mezi nimi nebude chybět. Institut umění – Divadelní ústav (IDU) je už tradičním účastníkem Tanzmesse, a tak jako v minulých letech prezentuje český současný tanec ve spolupráci s Tancem Praha a slovenskými partnery zastoupenými letos Divadelním ústavem Bratislava.