07.07.2007 00:00

Představení ve stoletém jabloneckém divadle vidělo 68.000 diváků

Jablonec nad Nisou 5. července (ČTK) - Přes 68.000 diváků vidělo v uplynulé sezoně na dvě stovky představení Městského divadla v Jablonci nad Nisou, které letos na podzim oslaví sto let od svého otevření. Zájem o představení divadla, jež od roku 1944 nemá vlastní soubor, se v posledních letech drží na stabilní úrovni a v rámci České republiky patří k těm nejnavštěvovanějším. ČTK to řekla mluvčí divadla Jana Švecová. Návštěvnost je jen o málo nižší, než zájem o Šaldovo divadlo ve stotisícovém Liberci, kde představení shlédne za sezonu kolem 80.000 lidí.

"Snažíme se nabízet svým návštěvníkům nejen kvantitu, tedy nadstandardně širokou nabídku, ale především kvalitu, aby každý kdo si prohlédne program, měl z čeho vybírat," řekl ČTK ředitel divadla Pavel Žur. I proto vedle řady představení všech divadelních žánrů nabízí každoročně jablonecké divadlo nějaký bonbónek. Letos to bylo vystoupení světové mezzosopranistky Dagmar Peckové, která se v České republice představila zcela mimořádně v několika koncertech v rámci mozartovského výročí.

K největším úspěchům uplynulé sezony patřil podle Žura již tradiční koncert Lucie Bílé a také představení oceněná prestižní cenou Thálie - inscenace Picasso s Vilmou Cibulkovou a Milanem Kňažkem, Novecento s Davidem Prachařem či muzikál Šumař na střeše s Tomášem Töpferem. Divadlo ale nesází podle ředitele jen na pasivní nabídku převzatých inscenací, ale samo se aktivně zapojuje do nejrůznějších projektů. "V loňské sezóně jsme například vstoupili do mezinárodního hudebního projektu Euroart, jenž má za cíl představovat výjimečné hudební osobnosti z oblasti klasiky i jazzu," připomněl Žur.

Mimořádně pestrou programovou skladbu připravuje divadlo na příští sezonu. Už na podzim si totiž připomene sto let své existence. Secesní budova, která patří k nejcennějším památkám v padesátitisícovém městě, byla postavena v letech 1906 a 1907 podle návrhu známých vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera. V současné době je zejména v Evropě známo 150 staveb tohoto atelieru z toho 48 divadel, koncertních síní a varieté. Jablonecké divadlo patří k pozdějším stavbám vídeňského atelieru, například divadlo F.X. Šaldy v sousedním Liberci je téměř o čtvrt století starší.

Leona Vacková jpt

Autor článku: ČTK