27.10.2021 08:20

Přehlídka Činoherní klub uvádí: Pozvánka s rizikem

Stále nás obchází obava, že opět se nebudeme moct dívat na sebe během příchodu do divadla a nebudeme moct vnímat herce z jeviště. Po nadějném a zdařilém červnu se na jevišti „Činoheráku“ v projektu „Činoherní klub uvádí:“ na podzim vystřídaly soubory z Josefova dolu, Kralup nad Vltavou a Buštěhradu i pražský Divadelní soubor při Národním ústavu pro autismus. V listopadu, který je z pohledu současného vývoje epidemie rizikový, se na našem jevišti objeví dva soubory. Budeme věřit, že se tu setkají s diváky, které co nejsrdečněji zveme.

Soubor „Strop je nahoře, podlaha je dole“ bude 25. listopadu v 19:30 hrát představení PROJEVY Z ŘAD PRACUJÍCÍ INTELIGENCE s podtitulem Jsem dělník i jako básník.

Režie, dramaturgie, výprava & grafický design: Josefina Karlíková / Dramaturgická spolupráce: Stefan Osciatka (& K.K.) / Hudba: Konrád Karlík (& J.K.) / Produkce: Elisa Speváková, Anastázie Slavíček & Noemi Krausová / Zvuk: Šimon Přikryl / Hrají: Ivana Uhlířová, Ondřej Kulhavý, Konrád Karlík, Ema Zelená, Benjamin Hess, Anna Jerhotová, Jose Castorena, Josefina Karlíková & Mariana Hradilková.

Jen připomínáme inspirativní skutečnost, že soubor v tomto představení spolupracuje s herečkou Ivanou Uhlířovou. A dovolujeme si připojit i část reflexe Karla Halouna, který zhlédl premiéru této inscenace: „Bylo by zbytečné, abych se dál pokoušet vršit střípky reflexí, popisovat jednotlivé situace a znovu chválit herecké výkony všech aktérů. Doufám, že se mi podařilo vzbudit vaši zvědavost a půjdete se na představení podívat.“ (Přítomnost, IV/20)

Druhým souborem, který vystoupí 28. listopadu v 18 hodin, je Dismanův dětský rozhlasový soubor s inscenací ZPOVĚĎ JONATÁNA PAPÍRNÍKA. Podle knihy Michelle Cuevasové v překladu Nely Knapové / Dramatizace a režie: Jana Franková / Hudba: Slavomír Hořínka / Texty písní: Jana Šrámková / Pohybová spolupráce: Lenka Tretiagová / Asistent režie: Josef Kaňka, Matěj Převrátil, Vlasta Kaňka / Technická spolupráce: Jan Hnilička, Matěj Převrátil, Vlasta Kaňka / Produkce: Alena Převrátilová / Hraje a zpívá: Dismanův rozhlasový dětský soubor.

V této souvislosti připomínáme, že vedoucí toho souboru Jana Franková byla autorkou dramatizací a režisérkou dvou inscenací (... a bolelo nebe a Pepito, (ne)plivej!), které jsme na jevišti Činoherního klubu uvedli v červnu letošního roku. Bohužel její nečekaný odchod se stal smutnou událostí nejen pro soubor, ale pro české divadlo vůbec. Odešel člověk s empatií a tvůrčím elánem nejen pro děti.

Vážení a milí diváci, píšeme tuto pozvánku s vědomím, že všechno může být jinak. Přesto, a snad i právě proto věříme své odpovědnosti vůči sobě i ke svému okolí a rádi v Činoherním klubu uvítáme představení, která se tak přirozeně vyslovují pro volný lidský život. Vnímat na scéně člověka při neprofesionální divadelní aktivitě obohatí naše city a poznání. I ve chvílích, kdy zdánlivě vítězí pragmatický, suchý přístup k životu.

 

Autor článku: Radvan Pácl, foto převzato z: https://www.facebook.com/strop.je.nahore.podlaha.je.dole/