06.05.2022 09:15

Přehlídka Činoherní klub uvádí: v polovině roku 2022

V Činoherním klubu vystoupilo od roku 2003, kdy vznikla přehlídka ČINOHERNÍ KLUB UVÁDÍ, kterou od roku 2007 finančně podporuje Ministerstvo kultury ČR, už 154 amatérských souborů.

V lednu letošního roku jsme museli zrušit tři představení, neboť covid v této době diktoval podmínky společenským událostem. V únoru jsme už mohli uvítat dva soubory z Mostu: Brambůrky s inscenací CVIČME V RYTME a soubor Stinné stránky ZUŠ F. L. Gassmanna s hrou Miloše Macourka HRA NA ZUZANKU, obě inscenace pod sympatickým vedením Pavla Skály.

Březen přinesl vydařenou inscenaci hry Charlotty Keatleyové MÁMA ŘÍKALA, ŽE BYCH NEMĚLA v podání DS Kralupy a v režii Jiřiny Lhotské. V dubnu se konečně uskutečnilo několikrát odkládané představení inscenace Teritoriálního tyjátru – hry Jiřího Voláka DRUŽSTVO ĎÁBLICE a lze říct, že se inscenace setkala s velkým pochopením. V našich dlouhodobých tabulkách s devíti body se soubor s touto hrou zařadil mezi vysoce vážené amatérské soubory V.A.D., Černí šviháci, Nejhodnější medvídci, Slovanský tyátr, Divadlo Dagmar, Hrobeso, Divadelní spolek Krakonoš, Kočovné divadlo Ad Hoc a Ztracená existence.

Do konce sezony nám nyní zbývají dva měsíce: 17. května Vás můžeme pozvat na představní DS KLADINA Kladno / Jiří Homola: ČERNÉ MADONY, na hru, v níž se šest žen zcela odlišných charakterů střetne v prostředí ryze mužském.

21. května zahraje studentský soubor DI(v)OCh z VŠCHT hru Christiana Lollikeho DISNEYOVKA O POHÁDKÁCH A DEPRESÍCH. „Disney do našich životů vnesl nejen nevkusnou animaci, ale i naivní ideály o světě, ve kterém žijeme,“ říká anotace inscenace.

22. května představí Antonín Puchmajer D.S. hru Kateřiny Rudčenkové PŘÍBĚHY Z POHŘBU ANEB POVÍDEJ MI NĚCO HEZKÉHO: Svěží, veselou i smutnou komedii o jedné dívce a třech pánech. O lásce, čase a smrti. A také o Bedřichovi. A vlastně o nás všech. Známá česká spisovatelka Kateřina Rudčenková, držitelka Ceny Magnesia Litera za poezii (2014) a autorka několika divadelních her (Niekur, Čas třešňového dýmu ad.) napsala hru na míru souboru Antonín Puchmajer D.S. Smutnosměšná vztahová komedie uchovává typické rysy autorčina básnivého a autobiograficky založeného rukopisu a zároveň nese charakteristické známky ironické, černě humorné poetiky souboru. Dráždivé spojení zdánlivě odlišných žánrových světů režíroval jako host kmenový režisér Společnosti doktora Krásy Petr Lanta.

27. května přijede soubor z jižních Čech: Suchdolské divadlo SUD s inscenací Jules Verne a Cvrčci: HONBA ZA METEOREM. V dobrodružném komediálním melodramu se pokusí ve čtyřech obrazech, s živě hranou hudbou Jacqeuse Offenbacha, splnit sen Julesa Verna o dramatizaci jeho románu. Uvidíte opravdovou lásku, geniálního vědce při práci, budete svědky překonání přírodních zákonů a v pohodlí divadelních sedadel se zúčastníte cesty do jižního Grónska a pádu meteoru z ryzího zlata.

29. května v Činoherním klubu vystoupí Rádobydivadlo Klapý s inscenací hry Franze Werfela JACOBOWSKI A STJERBINSKI, pojednávající o hrdinství, lásce a přátelství. Polský žid Jacobowski, plukovník Stjerbinski, jeho sluha a krásná excentrická Francouzka Mariana se v ní ocitnou na společném útěku před nacistickou okupací.

26. června uvedeme inscenaci oceněnou na letošní 24. Krajské přehlídce ochotnického divadla jizerské oblasti SČDO v Tylově divadle v Lomnici nad Popelkou: IKS Železný Brod představí hru Jena Silvermana PŘÍTELKYNĚ. V režii Otmara Brancuzského budou hrát Eva Malá a Helena Mališová ve scéně Jana Janáka. Tato inscenace dostala také doporučení na národní přehlídku Divadelní Piknik Volyně 2022.

Věříme, že květnová a červnová nabídka přehlídky Činoherní klub uvádí vyrovná všechna vychýlení způsobená covidem a zároveň ve své skromné podobě přispěje ke zklidnění napětí, které plyne z válečného šílenství okupačních vojsk Ruské federace na území Ukrajiny.

Jste srdečně zváni.
Činoherní klub se na Vás těší.
I když doba je tektonická, je otevřená setkání.

Autor článku: Radvan Pácl, foto: ČERNÉ MADONY, převzato z: https://cinoherniklub.cz/ck-uvadi/7328/