06.05.2022 09:15

Přehlídka Činoherní klub uvádí: v polovině roku 2022

V Činoherním klubu vystoupilo od roku 2003, kdy vznikla přehlídka ČINOHERNÍ KLUB UVÁDÍ, kterou od roku 2007 finančně podporuje Ministerstvo kultury ČR, už 154 amatérských souborů.

V lednu letošního roku jsme museli zrušit tři představení, neboť covid v této době diktoval podmínky společenským událostem. V únoru jsme už mohli uvítat dva soubory z Mostu: Brambůrky s inscenací CVIČME V RYTME a soubor Stinné stránky ZUŠ F. L. Gassmanna s hrou Miloše Macourka HRA NA ZUZANKU, obě inscenace pod sympatickým vedením Pavla Skály.

Březen přinesl vydařenou inscenaci hry Charlotty Keatleyové MÁMA ŘÍKALA, ŽE BYCH NEMĚLA v podání DS Kralupy a v režii Jiřiny Lhotské. V dubnu se konečně uskutečnilo několikrát odkládané představení inscenace Teritoriálního tyjátru – hry Jiřího Voláka DRUŽSTVO ĎÁBLICE a lze říct, že se inscenace setkala s velkým pochopením. V našich dlouhodobých tabulkách s devíti body se soubor s touto hrou zařadil mezi vysoce vážené amatérské soubory V.A.D., Černí šviháci, Nejhodnější medvídci, Slovanský tyátr, Divadlo Dagmar, Hrobeso, Divadelní spolek Krakonoš, Kočovné divadlo Ad Hoc a Ztracená existence.

Do konce sezony nám nyní zbývají dva měsíce: 17. května Vás můžeme pozvat na představní DS KLADINA Kladno / Jiří Homola: ČERNÉ MADONY, na hru, v níž se šest žen zcela odlišných charakterů střetne v prostředí ryze mužském.

21. května zahraje studentský soubor DI(v)OCh z VŠCHT hru Christiana Lollikeho DISNEYOVKA O POHÁDKÁCH A DEPRESÍCH. „Disney do našich životů vnesl nejen nevkusnou animaci, ale i naivní ideály o světě, ve kterém žijeme,“ říká anotace inscenace.

22. května představí Antonín Puchmajer D.S. hru Kateřiny Rudčenkové PŘÍBĚHY Z POHŘBU ANEB POVÍDEJ MI NĚCO HEZKÉHO: Svěží, veselou i smutnou komedii o jedné dívce a třech pánech. O lásce, čase a smrti. A také o Bedřichovi. A vlastně o nás všech. Známá česká spisovatelka Kateřina Rudčenková, držitelka Ceny Magnesia Litera za poezii (2014) a autorka několika divadelních her (Niekur, Čas třešňového dýmu ad.) napsala hru na míru souboru Antonín Puchmajer D.S. Smutnosměšná vztahová komedie uchovává typické rysy autorčina básnivého a autobiograficky založeného rukopisu a zároveň nese charakteristické známky ironické, černě humorné poetiky souboru. Dráždivé spojení zdánlivě odlišných žánrových světů režíroval jako host kmenový režisér Společnosti doktora Krásy Petr Lanta.

27. května přijede soubor z jižních Čech: Suchdolské divadlo SUD s inscenací Jules Verne a Cvrčci: HONBA ZA METEOREM. V dobrodružném komediálním melodramu se pokusí ve čtyřech obrazech, s živě hranou hudbou Jacqeuse Offenbacha, splnit sen Julesa Verna o dramatizaci jeho románu. Uvidíte opravdovou lásku, geniálního vědce při práci, budete svědky překonání přírodních zákonů a v pohodlí divadelních sedadel se zúčastníte cesty do jižního Grónska a pádu meteoru z ryzího zlata.

29. května v Činoherním klubu vystoupí Rádobydivadlo Klapý s inscenací hry Franze Werfela JACOBOWSKI A STJERBINSKI, pojednávající o hrdinství, lásce a přátelství. Polský žid Jacobowski, plukovník Stjerbinski, jeho sluha a krásná excentrická Francouzka Mariana se v ní ocitnou na společném útěku před nacistickou okupací.

26. června uvedeme inscenaci oceněnou na letošní 24. Krajské přehlídce ochotnického divadla jizerské oblasti SČDO v Tylově divadle v Lomnici nad Popelkou: IKS Železný Brod představí hru Jena Silvermana PŘÍTELKYNĚ. V režii Otmara Brancuzského budou hrát Eva Malá a Helena Mališová ve scéně Jana Janáka. Tato inscenace dostala také doporučení na národní přehlídku Divadelní Piknik Volyně 2022.

Věříme, že květnová a červnová nabídka přehlídky Činoherní klub uvádí vyrovná všechna vychýlení způsobená covidem a zároveň ve své skromné podobě přispěje ke zklidnění napětí, které plyne z válečného šílenství okupačních vojsk Ruské federace na území Ukrajiny.

Jste srdečně zváni.
Činoherní klub se na Vás těší.
I když doba je tektonická, je otevřená setkání.

Autor článku: Radvan Pácl, foto: ČERNÉ MADONY, převzato z: https://cinoherniklub.cz/ck-uvadi/7328/

Přehlídka Činoherní klub uvádí: v polovině roku 2022

Amatérské divadlo

20.05.2022

V neděli začíná celostátní festival ZUŠ Open, zapojí se přes 400 základních uměleckých škol

Bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení a výstav v podání nejmladších umělců z více než 400 základních uměleckých škol z celé republiky nabídne od neděle 22. května do neděle 29. května festival ZUŠ Open. Po celé republice uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst, kde žáci ZUŠ představí to nejlepší ze své tvorby.

10.05.2022

Jubilejní 50. ročník festivalu Divadlo v přírodě

Nejstarší divadelní festival ochotnického divadla pod širým nebem se letos představí již po padesáté. Po dvou letech vyčkávání a překládání se letos konečně dočkáme jubilejního ročníku. Festival Divadlo v přírodě se uskuteční v termínu 12. 5. – 26. 6. 2022.

10.05.2022

Divadelní MUNIfest

Divadelní MUNIfest je jednodenní festival Masarykovy univerzity konající se 12. 5. 2022 na nádvoří filozofické fakulty, který představí vystoupení celkem šesti studentských spolků. Účastnit se bude Filosofické divadlo, které má mnohaletou tradici zpřístupňování filozofických témat nefilozofickému publiku skrze autorskou divadelní tvorbu. Dále Divadelní spolek SveTr (Svenska teatern) z Ústavu germanistiky, nordistiky a nederlandistiky FF MU, který dá zažít krásu švédštiny vyslovované na divadelních prknech (samozřejmě s titulky!).