18.09.2020 12:41

Přehlídka netradičních divadel Kopřiva se uskuteční v říjnu

Každoroční jarní přehlídku netradičních divadel v Kopřivnici také poznamenala koronavirová epidemie. Pořadatelé festivalu se ale nevzdali, a pro své diváky přichystali atraktivní nabídku alternativního divadla, která v doprovodném programu zahrnuje diskusi u kulatého stolu, mši a dvě představení pro děti. Ano, KOPŘIVA se ve svém 34. ročníku skutečně odehraje! V Katolické besedě v Kopřivnici si pro ni vyhradili tato data: 16. 10. a 22. – 24. 10. 2020.

Motto letošního festivalu Jen pravda je zajímavá se opírá o citaci z díla polského spisovatele Józefa Mackiewicze. Jak nám řekl dramaturg Kopřivy Jiří Cachnín: „Toto ústřední téma prolíná veškerým děním, ať už jde o dramata inspirovaná antickými náměty, historickými událostmi či současnou realitu zpracovanou v komediálním žánru. Každý z nás definuje pravdu po svém a právě divadelní emoce pro něj může být významným impulzem“.

I letos zahájíme náš festival Kulatým stolem v Katolické besedě. V pátek 16. Října kde nás pozve k debatě nad základní myšlenkou festivalu kněz, scenárista a moderátor Jan Hanák. Pozvání přijali historik Jaroslav Šebek, politoložka Petra Mlejnková, spisovatel Pavel Švanda a p. Metoděj M. Němec OP.

To skutečné festivalové dění odstartuje ve čtvrtek 22. října Mateusz Nowak scénickou adaptaci satiry z polských dějin Zepředu Zezadu. Mateusz Nowak, kterého diváci znají už z loňska, si v ní bere na paškál morální úpadek elit. Jak můžete tušit, nepůjde jen o čistě historické téma.

V pátek 23. října zahájí dětským představením Divadlo Studna Hosín Čertovskou pohádkou. Jde o jedno z nejlepších kejklířských divadel u nás. Dále pak Nová ostravská scéna Studio G uvede polodokumentární hru Ondřeje Elbla Julek – Scénické čtení. Jde o příběh vozíčkáře, kterého se mocní báli, příběh víry, odvahy a touhy. Následovat bude monodrama Cigánský boxer v podání Filipa Tellera z Brna, které je inspirováno skutečnými událostmi. A první den vyvrcholí hrou na motivy detektivky Arthura Conana Doyla Sherlock Holmes a záhada rodu Baskerville. Do Kopřivnice ji přiváží osobité divadlo ze Slovenska Actores Rožňava.

V sobotu 24. října opět zahájí kejklíři z Divadla Studna Hosín a odehrají představení na motivy ruské lidové pohádky Treperenda. Následovat budou Soukromé rozhovory. Bergmanovské variace na téma manželství a ztráty víry, tak jak je má ve svém repertoáru oceňovaný soubor Jedl. Hrát budou Lucie Trmíková, Alois Švehlík a Martin Pechlát. Přehlídka pokračuje monodramatem Antigona v provedení litevské herečky Birute Mar. Děj představení vychází z antické tragédie a je umocněn obrazovou projekcí i hudebním doprovodem. Dále vystoupí Bábkové divadlo Bratislava. Dobrodružná autorská pohádka Neviditelní je o bytostech, které žijí za hranicemi toho, co můžeme skutečně vidět. Divadlo Kontra ze Spišské Nové Vsi zahraje komedii Life kouč. Příběh dvou lidí, ze kterých jeden nachází své místo v džungli života a druhý si uvědomí, že cesta, kterou šel dosud, nevede tam, kam si přál.

Ovšem nejen činoherní nabídka bude v sobotu součástí 34. ročníku Kopřivy. I letos se bude konat v kostele sv. Bartoloměje mše za zemřelé divadelníky, tentokrát za Josefa Tejkla, Petra Nosálka, Zdeňka Čecháčka a Jana Odla, ale i za všechny příznivce, donátory a město Kopřivnici.

Jak je patrné, letos uděláte nejlíp, když si na předposlední říjnový víkend vyhradíte čas právě jen pro tuto přehlídku. O kopřivě obecně se soudí, že jí neublíží ani mráz. Zdá se ale, že Kopřivu nespálí ani koronavirus.

http://koprivafest.cz/category/2020/

Autor článku: Petra Gilarová