07.11.2022 10:12

Přerovský Kašpárek otevřel svou sezonu klasickou pohádkou, nabídne pět titulů

Klasickou pohádkou Dlouhý, Široký a Bystrozraký otevřelo svou letošní divadelní sezonu jedno z nejstarších loutkových divadel na Moravě, Přerovský kašpárek. Divadlo s více než stoletou tradicí nabídne divákům pět titulů a to ve 40 představeních. Každoročně na ně zamíří zhruba 5000 diváků. Návštěvnost je podle principálky divadla Marie Veřmiřovské stabilní, odrostlé diváky postupně střídají v hledišti mladší ročníky.

"Letos nabídneme divákům pět pohádek, končíme již tradičně v dubnu, před velikonočními svátky. Divákům nabídneme klasiku, i když nejde o novinky, pohádky stále obměňujeme a upravujeme do modernější podoby," řekla ČTK principálka divadla.

Titul Dlouhý, Široký a Bystrozraký bude nabízet loutkové divadlo svým divákům během listopadu, v prosinci jej vystřídají Broučci, v lednu a začátkem února se mohou diváci těšit na pohádku O dvanácti měsíčkách, poté je v programu Červená Karkulka a sezonu uzavře Ferda mravenec. Kromě pravidelného hraní bude divadlo hostit v polovině května 11. celostátní přehlídku sokolských loutkových divadel. Přehlídka se v Přerově každoročně střídá s Loutkářskými letnicemi, které se konají už čtvrt století.

Divadlo hraje vždy o nedělích a jako jedno z mála v zemi nabízí tento den hned dvě představení - ve 14:00 a v 16:00. Každou neděli zavítá do divadla zhruba 120 diváků. Soubor se stále zaměřuje na klasické pohádky, jejich podoba se však musí i s ohledem na dobu upravovat. "Museli jsme reagovat na to, že děti už nejsou tak trpělivé jako dříve. Před 20 lety jsme hráli pohádky i hodinu a tři čtvrtě, nyní to zkracujeme do 50 minut, maximálně hodiny. Je to dobou, kdy jsou děti zvyklé mít vše rychle," uvedla Veřmiřovská.

Přerovské loutkové divadlo vzniklo v roce 1915 jako domácí loutkové divadlo Josefa Horneka. Bylo jednou z prvních loutkových scén na Moravě. Od roku 1936 působí na scéně v sokolovně u Bečvy. Divadlo odehrálo od roku 1921, kdy začalo pravidelně vystupovat, přes 3200 představení pro několik stovek tisíc diváků. Jeho působení od té doby přerušily jen dvě události - druhá světová válka a ničivé povodně v roce 1997, kdy se celé jeviště i hlediště ocitlo pod vodou. Provoz byl poté obnoven až v roce 2000. Loutkové divadlo podle principálky vlastní téměř 300 loutek, řada z nich se řadí i mezi historické exponáty.

https://prerovsky-kasparek.webnode.cz/

 

 

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, snm