09.08.2006 00:00

Překladatel Hilský bude podepisovat svůj nový překlad Othella

Od poloviny srpna se bude na Pražském hradě opět uvádět Othello. Návrat letošní premiéry Letních shakespearovských slavností doprovodí 15. srpna od 17 do 19 hodin i setkání s Martinem Hilským, jehož překlad Othella nedávno vydalo nakladatelství Atlantis. Akce je spojena s autogramiádou: zhruba dvousetstránkovou publikaci hry, která v Hilského překladu vychází poprvé, bude autor podepisovat všem zájemcům přímo v atriu kavárny v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

"Othello byl mojí první tragédií, do té doby jsem překládal jen komedie," zavzpomínal známý anglista, esejista a profesor anglické literatury Martin Hilský. "U Othella jde o jednoduchost, přesnost a emocionální pravdu. Zapomenout jsem musel naopak na ohňostroje slovních hříček, které jsou typické právě pro Shakespearovy komedie." Othella Hilský přeložil poprvé v roce 1998, od té doby však text ještě několikrát upravoval. "Překlady mají zrát jako víno," řekl Hilský, který do této chvíle přeložil už dvaatřicet Shakespearových her.

Jak uvádí mluvčí festivalu Magdalena Bičíková, pořadatelé z Agentury Schok budou na autogramiádě nabízet i další Shakespearovy tituly v Hilského překladech: Král Lear, Hamlet, Kupec benátský, Večer tříkrálový, Sen noci svatojánské, Romeo a Julie a Sonety. "Kdo si chce výhodně doplnit domácí knihovnu, neměl by s návštěvou váhat," uvedla Bičíková.

Na každého dvacátého návštěvníka čeká v kavárně Nejvyššího purkrabství i CD Shakespearovi šašci: výlisek z limitované, veřejně neprodejné série zachycuje Hilského komponovaný večer o bláznech, klaunech a šašcích v díle W. Shakespeara.

Othello se na Shakespearovských slavnostech hraje až do 10. září, kdy festival končí. Do téhož data trvá i výstava Maximální fotografie ze sbírek generálního partnera festivalu, skupiny PPF: letos jde o cyklus New York - Pompeje fotografa Jana Lukase, který zhlédlo už přes 20 000 návštěvníků. Se vstupenkami na všechna představení Shakespearovských slavností lze také stále uplatnit 20% slevu v hradní restauraci Vikárka - tato speciální akce ve slavném, nyní luxusně zrekonstruovaném restaurantu na Pražském hradě trvá až do 24. září, místa na Vikárce je nutné rezervovat předem.

Zdroj: Naďa Machková, nada@2media.cz

Autor článku: redakce