20.10.2021 13:47

Přelet opět s účastí amatérských souborů

Soubory Convivium, ZUŠ F. A. Šporka z Jaroměře, Hana Voříšková a Tom Mohr z Chocně a Bažantova loutkářská družina z Poniklé jsou silnými zástupci amatérského loutkového divadla na 31. ročníku Přeletu nad loutkářským hnízdem, který se uskuteční 4.-7. listopadu 2021 v Divadle Říše loutek a v Divadle MINOR v Praze. V neděli bude slavnostně udělena cena ERIK pro nejlepší loutkářskou inscenaci uplynulé sezóny.

Po velmi náročném období nejen pro loutkové divadlo, se Přelet nad loutkářským hnízdem těší na svůj 31. ročník. Nově se mimo stabilní prostory Divadla Minor program rozšíří i do prostor Divadla Říše loutek, zásadní lokace v kontextu historie a vývoje českého loutkového divadla.

Přelet nad loutkářským hnízdem je prestižní přehlídkou divadelních produkcí statutárních loutkových divadel, nezávislých souborů i toho nejlepšího z amatérské scény. I letos bude přehlídka zakončena předáním Ceny Erik nejinspirativnější loutkové inscenaci uplynulé divadelní sezóny 2020/21, která byla i přes pandemickou situaci divadelně velmi plodným obdobím. Diváci se jako každý rok můžou těšit na nabitý program a tvůrce z celé České republiky.

Na programu nebudou chybět inscenace z Naivního divadla Liberec (Jukebox, Lišák Renard), z plzeňského Divadla Alfa (Putování dobrého Hanse Böhma Evropou), kladenského Divadla Lampion (Komodo) ani díla dalších významných loutkových souborů jako Loutky bez hranicDivadlo LíšeňDivadlo U staré herečkyVi.TvorDivadlo bAlfréd ve dvoře nebo Studio DAMÚZA. Z amatérských řad pozvali organizátoři oceněné soubory přehlídky Loutkářská Chrudim jako Bažantova loutkářská družina z Poniklé, Convivium, ZUŠ F. A. Šporka Jaroměř nebo výraznou osobnost amatérské scény, loutkoherečku Hanu Voříškovou.

Jako každý rok je součástí dramaturgie festivalu také snaha podpořit mladé a začínající umělce. Ve spolupráci s Katedrou alternativního a loutkového divadla a nezávislou produkční společností Drama Label oslovuje Přelet nad loutkářským hnízdem studenty a čerstvé absolventy loutkářské katedry. Nabízí jim tak možnost prezentovat svou práci v profesionálním divadelním světě a získat potřebné kontakty k dalšímu uplatnění. Diváci se můžou těšit na inscenace jako Sedmero krkavcůBajkyRyba na měsíci nebo mezinárodní projekt Din Opera.

Každodenní součástí programu budou opět diskusní panely, tentokrát v příjemném prostředí Baru Loutka v Divadle Minor. Festival tak nabídne loutkové komunitě prostor pro společné setkávání a diskusi nad tématy, která se bezprostředně týkají současných trendů loutkového divadla. Mimo jiné také nabídnou prostor novým uměleckým šéfům a tvůrčím teamům se prezentovat s novými koncepcemi a dramaturgickými směřováními. Doufáme, že letošní post-pandemický 31. ročník připomene české divadelní komunitě, že ta loutkářská má v jejím rámci silnou pozici a stále se vyvíjí a aktualizuje, dodávají organizátoři.

Na závěr festivalu bude předána cena ERIK pro nejlepší loutkářskou inscenaci uvedenou v předchozí sezóně (premiéra či obnovená premiéra), bez ohledu na to, zda byla či nebyla uvedena na Přeletu. Cenu uděluje České středisko UNIMA (Mezinárodní unie loutkářů) na základě hlasování oslovených divadelních odborníků a kritiků.

https://www.prelet.cz/

Převzato z: http://www.amaterskascena.cz/
Autor: Michal Drtina