21.09.2009 00:00

Premiéra Divadla na cucky: Oblíbenci (Laura de Weck)

Letošní dramaturgii nezávislého divadelního souboru Divadlo na cucky vystihuje motto „zmatení citu” a o příčinách a důsledcích emocionálního chaosu je i první inscenace nové sezóny. Oblíbenci švýcarské dramatičky mladé generace Laury de Weck udávají směr, kterým se chce Divadlo na cucky letos ubírat.

Drama Oblíbenci je současnou divadelní hrou o pětici mladých dvacátníků, jejichž život je tvořen mozaikou kontrastů. Ačkoli už nemohou být považování za adolescenty, hranou dospělost jim nikdo neuvěří. Jejich bezstarostnost je jen zdánlivá a proto čekají na správný okamžik, kdy se budou těšit z budování trvalých hodnot. Dlouhodobý vztah ale dokáží popřít volným sexem a po prohýřených nocích plných prchavých okamžiků radosti jsou frustrováni úzkostmi a strachem z budoucnosti.

Jule je v pohodě, Lili je v pohodě a Anna je také v pohodě. Darius má strach, že ho vyhodí ze zkoušky a Sven bych chtěl být velký svůdce anebo aspoň normální. Anna už je šest let s Philipem a Jule to fakt nevadí, že se Lili vyspala s Dariem. Darius to má stejně všechno na háku. Pět mladých lidí se mezi studijními povinnostmi, večírky a akcičkami stále víc zaplétá do svých vzájemných léček

Hra o citových rozporech mladé generace je sondou do života vysokoškolských studentů, do jejichž touhy po zábavě již zasahuje tvrdá realita. Citová nejistota, křehkost utlačována bezbřehou agresí a neskrývaná sexualita jsou ústředním tématem české premiéry Oblíbenců. Dramaturg Divadla Konvikt a intendant Divadla na cucky Jan Žůrek nastudoval divadelní hru Oblíbenci nejen kvůli jejímu zařazení mezi současná dramata, ale take pro její řízný divadlení jazyk, ve kterém je skryta provokace a touha po experimentu. Stejně jako jsou rozpolceny hlavní postavy, tak i žánrové vymezení se pohybuje na pomezí komedie a tragédie. O životě plném možností, o svých vzletech i pádech konverzují hrdinové briskně a ostře a jejich monology jsou komponovány jako sms, které taktéž nepřesahují 160 znaků. Ostrý portrét dnešní mladé generace Oblíbenci Laury de Weck uvede Divadlo Konvikt v české premiéře již v úterý 22. září 2009 v 19.30 v Divadle K3.

Debut mladé švýcarské dramatičky Laury de Weck (*1981), absolventky herectví na vysoké divadelní škole v Curychu (Zürcher Theaterhochschule), byl poprvé představen na podzim roku 2005 na frankfurtském knižním festivalu v rámci besedy s autory. Po své premiéře v basilejském divadle v roce 2007 se stal doslova hitem. Následovalo druhé uvedení v Národním divadle v Mannheimu a otištění textu v časopise „theater heute“, letošní inscenace v kolínském Theater am Sachsenring a nominace na prestižní cenu Müllheimer Dramatikerpreis 2008.

Oblíbenci

Autor: Laura de Weck

Překlad: Klára Kovářová

Režie: Jan Žůrek

Dramaturgie: Dominika Šindelková

Scéna: Iveta Ryšavá

Premiéra: 22. Září 2009

Hrají:

Dominika Šindelková

Simona Vičarová

Johana Vaňousová (studentka herectví 4. ročníku na KALD DAMU)

Zdeněk Vévoda

Ondřej Jiráček (absolvent herectví na JAMU, člen souboru činohry Moravského divadla Olomouc)

Další reprízy: 30. září, 15. října

Vstupnté: 90 Kč, studenti a důchodci 60 Kč

Rezervace:        beata@divadlokonvikt.cz

Další informace: www.divadlokonvikt.cz

                         www.divadlonacucky.cz

mail: ester@divadlokonvikt.cz

telefon: 775 374 271

 

Zdroj: ester@divadlokonvikt.cz

Autor článku: Informace z divadel