16.04.2007 00:00

Premiéra Dobře placené procházky v Národním bude už v neděli

Praha 16. dubna (ČTK) - Koncem týdne má v historické budově Národního divadla v Praze premiéru jazzová opera Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka. Na přípravě inscenace se setkal hvězdný tým v čele s oscarovým režisérem Milošem Formanem a někdejším šéfdirigentem Královské liverpoolské filharmonie Liborem Peškem. Forman spolupracuje se syny Petrem jako spolurežisérem a Matějem, který navrhl scénu. Autorem kostýmů je Jan Pištěk.

Na jevišti se objeví v roli listonoše tak jako před 40 lety Jiří Suchý, tetu z Liverpoolu bude alternovat Jitka Molavcová. Další role ztvární například Dáša Zázvůrková, Zuzana Stivínová, Tomáš Trapl, Zbyněk Fric a Petr Píša. Ústřední píseň Jsi ta nejkrásnější krajina se prolíná dějem v různých polohách - od poeticky a lyricky vážné až k ironicky parodující a satirické.

"Co se týče opery, jsem na divadle začátečník. Takže jenom mohu říci, že dělat film, to je úplná hračka proti tomu dělat operu na Národním divadle," řekl už dříve Forman ČTK.

Dobře placenou procházku uvedl Semafor v režii Jána Roháče v červnu 1965, měla 64 repríz. Inscenace je známá i z televizní verze, kterou pořídil v roce 1966 právě Miloš Forman. V této inscenaci se snažil Dobře placenou procházku zatraktivnit. "Původně to byla taková malinká, intimní záležitost, což by v Národním nevypadalo nejimpozantněji," vysvětlil Forman.

I Jiří Suchý měl prý při prvním setkání s myšlenkou přenést tuto komorní operu pro pět osob na velké jeviště "zlaté kapličky" obavy. Současné pojetí však označuje jako velkorysé a je rád, že režisér v něm využil i písní z inscenace Sekta, která kdysi v Semaforu propadla a které zhudebnil právě on. Jeho hudba je k té Šlitrově v protikladu. Není totiž jazzová, protože se prý inspiroval někde mezi gregoriánským chorálem a dixielandem.

Miloš Forman měl už v roce 2000 nastudovat v Národním divadle svou úpravu Smetanový opery Dalibor. Nakonec k tomu ale nedošlo.

Jiří Borovička khj

Autor článku: ČTK