11.11.2004 00:00

Premiéra nové choreografie Serge Amberta v divadle Ponec

 

Tisková zpráva

 

 

Praha, 1. listopadu – Divadlo Ponec, pražská scéna pro současný tanec, uvede 15. a 16. listopadu ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze premiéru nového díla francouzského choreografa Serge Amberta nazvanou „La Fêlure du Papillon / Rozpolcení motýla“. Serge Ambert, který se do povědomí české taneční veřejnosti zapsal především choreografií „Cestou s ní“, tentokrát přizval ke spolupráci slovenskou videoumělkyni Slávu Sobotovičovou. Pro Amberta byly při tvorbě představení výchozí vnitřní otázky: „Co je ta bolest, jenž mě svírá? Ta ukrytá bolest?“, „Kam vede ta chodba plná dveří vedoucích zas jen do labyrintu?“, „Kdo je ten druhý ve mně, plný barev a života, který mi pohlíží do očí skrz mé vlastní šero?“. Kromě samotného Serge Amberta v choreografii vystupuje i česká tanečnice Bětka Májová a důležitou součást představení tvoří původní videoprojekce.

 

Choreografie byla připravována během srpna, září a října 2004 ve Francii (Centre National de la Danse v Pantin, Národní balet Marseille, opatství Corbigny, Národní balet opery v Rhin Mulhouse) a poté v Praze (mimo jiné i divadlo Ponec). Na jaře 2005 proběhne turné po České republice ve spolupráci s Alliances françaises a Maison de Bourgogne.

 

Tanečník a choreograf Serge Ambert zahájil svoji uměleckou dráhu u divadla. Poté tančil na scéně baletu Opery v Lyonu a se souborem Ris et Danceries. Účinkoval také v choreografiích Andy Degroata, Jeana – Clauda Gallotty, Jacqua Fargearela a Frédérica Lescura. Od roku 1993 působí se skupinou Christine Bastin nejen jako tanečník, ale také jako asistent choreografie a režisér zvuku. V roce 2001 vytvořil sólové dílo „La Sentinelle / Hlídka“. Serge Ambert je  autorem choreografie pro osm českých tanečnic „Cestou s ní“, která měla premiéru v Praze v roce 2003.

 

15. + 16. 11. / 20.00 / divadlo Ponec - PREMIÉRA

Serge Ambert: La Fêlure du Papillon / Rozpolcení motýla

 

Choreografie: Serge Ambert. Tančí: Bětka Májová a Serge Ambert.

Video: Sláva Sobotovičová. Světelný design: Patrick Debarbat.

Kostýmy: Magdalena Prousková. Zvukový design: AltiM.

Světelná technika: David Havel. Zvuková technika: Jan Burian.

Ve spolupráci s: divadlo Ponec a Tanec Praha, les alentours rêveurs, Institut Français de Prague, Městská část Praha 3, Ballet National de Marseille, Ballet de l’opéra national du Rhin - Centre Chorégraphique National, Conseil Général de la Nièvre, l’Association la Folia / Christine Bastin, la Chapelle à Montpellier, le Centre Culturel de l’Abbaye de Corbigny, le Centre National de la Danse à Pantin.

 

Ponec – scéna pro současný tanec a pohybové divadlo.

Divadlo Ponec provozuje občanské sdružení Tanec Praha za finanční podpory Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR a Městské části Praha 3.

 

------------------------------------

Pokud máte zájem o další informace, fotografie, rozhovory apod., kontaktujte:

Tanec Praha / divadlo Ponec

PR a promotion:

Jiří Sedlák – 604 868 914

Silvie Marková - 604 748 699

e-mail: pr@tanecpraha.cz

Divadlo Ponec, Husitská 24A, 130 00 Praha 3, www.divadloponec.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti