21.06.2021 13:03

Premiéra Romea a Julie pod širým nebem

V pátek 25. června se uskuteční premiéra slavného milostného příběhu Williama Shakespeara Romeo a Julie, který se souborem Slováckého divadla připravil režisér a umělecký šéf Lukáš Kopecký. Divadelníci však protentokrát opustili svá domovská prkna a novinku uvedou pod širým nebem v romantickém prostředí Reduty přímo v centru Uherského Hradiště.

Slovácké divadlo se navíc pyšní unikátem – zcela novým překladem Romea a Julie z pera Pavla Drábka, odborníka na Williama Shakespeara, který působí na univerzitě v anglickém Hullu. „Zajímalo nás především komediantství ve smyslu čistého herectví. České překlady Romea a Julie často usilují především o tu poetickou část příběhu a opomíjejí, že za dob Shakespeara bylo divadlo především zábava. Hrajeme si proto se situacemi, gesty, chtěli jsme dramatu vrátit komediální vervu,“ říká Pavel Drábek.

Do hlavních rolí tragických milenců obsadil režisér Pavla Šupinu a Petru Staňkovou. „Nejtěžší bylo uchopit postavu Romea ve vší její komplexnosti. Brát zřetel na historické reálie, vštípit mu mladistvou rozervanost a zároveň rozhodnou mysl a čiré směřování jeho srdce,” přiznává představitel titulní postavy Pavel Šupina. Zároveň prozrazuje, jak jej potěšilo, že může na jevišti uplatnit dlouhé hodiny šermu ze studia herectví na JAMU. „Poprvé šerm můžeme se spolužákem Františkem Maňákem, který hraje Tybalta, použít na jevišti a dokonce spolu! Je to nefalšovaná klukovská radost,” uzavírá Romeo Pavel Šupina.

Kromě jmenovaných herců se diváci mohou těšit i na Irenu Vackovou v roli Chůvy, držitele Ceny Thálie Tomáše Šulaje, který hrál Romea ve Slováckém divadle před 20 lety a nyní mu náleží role Merkucia a na jevišti je objeví i Jitka Hlaváčová, Pavlína Hejcmanová, Jiří Hejcman, Zdeněk Trčálek, Pavel Hromádka, Josef Kubáník, Martin Vrtáček a Pavel Majkus.

Zájem diváků o Romea a Julii je obrovský, vstupenky jsou už několik týdnů vyprodány. „Uvažujeme proto, že přidáme další reprízy na konec léta,“ říká manažerka Slováckého divadla Jitka Honsová.

SD

Autor článku: Petra Kučerová