06.02.2012 14:24

Premiérou představení Margaretha vypravuje završuje Bára Látalová několikaletou práci

Premiéru svého představení Margaretha vypravuje uvede 8. a 9. prosince v divadle Alfred ve dvoře výrazná česká choreografka a tanečnice Bára Látalová. Taneční sólo velmi volně inspirované poezií a životem básnířky Irmy Geisslové vytvořila ve spolupráci s výtvarnicemi Michaelou Daniel Huffsteter a Nikolou Semotánovou.

„Jednou mi někdo řekl, že žiji v minulém století. Tak jsem si řekla, že nebudu ironická a dovolím si se tam podívat, “ říká autorka představení a dodává: „Abych toho ale byla schopná, musela jsem se naučit zastavit se. A k tomu mi pomohly mimo jiné básně Irmy Geisslové. Zastavení se a uvědomění si sebe sama, alespoň na pár vteřin, historická zkratka, pocit, zážitek z nahlédnutí do minulosti, kterou jsem možná i zažila a která pravděpodobně ovlivňuje i mou současnost.“   

Představení je koncipované jako proměny jedné ženy za použití němého slova, tanečního hlasu a videografologie, zastavení se a hledání spojitostí ženy v přelomech různých staletí. Bára Látalová sklízí díky svému jevištnímu projevu obdiv nejen je na poli českého současného tance, ale i v očích zahraničních choreografů. „…Kdykoliv nastoupila na plac, aby předvedla svou denní práci, okamžitě se v celém auditoriu rozhostilo napjaté ticho. Bára se vyznačuje neskutečně silnou jevištní přítomností, je vizuálně velmi zajímavá a silně intuitivní. ... Dominique Boivin o ní hovořil v proslovu závěrečného večera s velkým obdivem a sympatiemi, jako o hotové umělkyni. (Nina Vangeli o Mezinárodní stáži coachingu choreografů, Taneční zóna, léto 2011).  

Premiérou představení Margaretha vypravuje završuje Bára Látalová práci na několika dílčích choreografiích, na kterých pracovala v uplynulých letech a prezentovala je po částech jako work in progress např. na veřejných prezentacích Mezinárodní stáže coachingu choreografů pořádané Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA. Na těchto stážích měla Bára Látalová příležitost pracovat pod vedením zkušených zahraničních choreografů  v roli „koučů“ (Dominique Boivin, Béatrice Massin a další), kteří ji v její tvorbě a choreografické cestě podporovali. Prostřednictvím o.s. MOTUS získala také rezidenční pobyt v Německu, kde po dobu dvou týdnů rozvíjela svoji choreografii společně s videoprojekcí Michaely Huffsteter a Nikoly Semotánové pod vedením Gabrielle Wittmann.

Margaretha vypravuje
Bára Látalová a kolektiv
Contemporary DecaDance

coaching: Gabriele Wittmann, Dominique Boivin
koncept, choreografie, interpretace: Barbora Látalová
light design: Jan Beneš
realizace: Michaela Huffsteter, Nikola Semotánová, Barbora Látalová
střih: Petra Vladyková, Šárka Sklenářová
video, výtvarná spolupráce:
Michaela Huffsteter, Nikola Semotánová
dramaturgická spolupráce: Benjamin Tuček
PR, produkce: Eva Papánková (Vlachová)
délka představení: 50 min

8. a 9. 2. 2012 od 20.00 hodin, Alfred ve dvoře (Fr. Křížka 36, Praha 7)

   

Autor článku: Eva Papánková

Premiérou představení Margaretha vypravuje završuje Bára Látalová několikaletou práci