13.07.2016 12:14

Premiérový autorský večer Hany Polanské Turečkové ve Studiu Alta

V horkých červencových dnech vrcholí přípravy na autorský večer renomované choreografky Hany Polanské Turečkové, který se bude konat 19. července 2016 od 20 hodin ve Studiu Alta. V rámci něj bude uvedena premiéra jejího díla Choreografická cvičení I. a jako host večera vystoupí Pražský komorní balet s choreografií Černé zrcadlo. 

„Choreografická cvičení jsou mým nezávislým autorským projektem,” říká Hana Polanská Turečková. “Přizvala jsem tým umělců, se kterým pracuji delší čas, a společně zkoumáme věci, které jsou pro naši tvorbu určující.”Premiéra Choreografická cvičení I. je tak logickým vyústěním čtyřleté spolupráce choreografky a malíře Vladimíra Houdka, v rámci jejichž spolupráce vznikají filmové nebo jevištní koláže malby a tance hledající definici vztahu mezi jazykem obrazového ztvárnění a těla. Dramaturgickým poradcem je zde kurátor a umělec Jiří Havlíček, který se o tvorbu obou umělců dlouhodobě zajímá.

Má spolupráce s Vladimírem Houdkem trvá již od roku 2013, kdy jsme spolu uvedli premiéru pohádky Kdo je na světě nejmocnější, která vznikla na objednávku Pražského komorního baletu,” říká Hana Polanská Turečková, a jejíž reprízu mohou vidět diváci v rámci mého autorského večera. Momentálně pracujeme současně na dvou projektech – již zmíněných Choreografických cvičeních I.Mystériu času – choreografii, která bude mít premiéru v prosinci, a vzniká také na zakázku pro PKB. Tyto dva poslední projekty, ač mají úplně rozdílné téma i cíl či ambice, se navzájem prolínají.”

Hana Polanská Turečková se v Choreografických cvičeních I. tentokrát pokouší v návaznosti na geometricko-abstraktní, ale silně symbolickou Houdkovu malbu analyzovat choreografickou práci ve vztahu k abstraktní formě pohybu vyjevující obsah. V kontextu historie se zde navazuje na pojetí těla jako loutky. Tento koncept je silně inspirován mechanistickomystickým pojednáním Heinricha von Kleista z roku 1810 – Tanečník a loutka, jež ovlivnilo choreografickou tvorbu např. Michaila Fokina, Oskara SchlemmeraSamuela Becketta. Kinscenaci bude vydána brožura s anglicko-českým překladem Kleistova pojednání a s vizuálním esejem Jiřího Havlíčka.

Autor článku: Johana Mücková

Premiérový autorský večer Hany Polanské Turečkové ve Studiu Alta