08.10.2020 20:59

Premiéru Gogolova Revizora koronavirus zrušil v Ostravě podruhé

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě ruší všechna představení do 25. října. Souvisí to s opatřeními, které dnes vyhlásil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Premiéru Gogolova Revizora divadlo odkládá vinou koronaviru už podruhé. Poprvé se přípravy na její uvedení zastavily v březnu u druhé generální zkoušky. ČTK to dnes řekla mluvčí divadla Šárka Swiderová.

„Smíme dohrát generálku a premiéru komedie Andrzeje Saramonowicze Testosteron. Dnes a zítra (pátek) hrajeme baletní Rossiniho karty. O týden se prodlužuje zákaz pro opery a muzikály a od pondělka nehrajeme ani činohru a balet. Je jasné, že v této chvíli musíme všechna představení od 12. do 25. října zrušit," řekla. Dodala, že zatím není možné říci, zda některá představení divadlo nahradí.

Šéfka souboru opereta/muzikál Gabriela Petráková situaci označila za chaotickou. „Rušíme představení, přeplánováváme zkoušky. Přijde nové opatření a zase plány přepracováváme. Umělci na volné noze jsou zase bez práce a nikdo jim neřekl, na jak dlouho. Nikdo nám není schopen říct, kdy to skončí. Jeden z našich stěžejních umělců se už rekvalifikoval na truhláře, druhý začíná pracovat jako hrobník," řekla. Jako truhlář začal pracovat Tomáš Savka.

Nespokojený je i ředitel divadla Jiří Nekvasil. „Před dvěma týdny zaznělo, že divadla jsou bezpečná, že tam žádná ohniska nejsou. Pak najednou přišel zákaz zpěvu na dva týdny. To se zásadně dotklo našich dvou souborů, opery a muzikálu," řekl. Dodal, že doufá, že stát opravdu dodrží slib a nahradí výpadek tržeb.

„Více než 90 procent peněz, které máme od našeho zřizovatele města Ostravy, jde na mzdy zaměstnanců včetně herců a uměleckých pracovníků. Z tržeb hradíme další provoz. Problémem je ale dnes zase jejich pokles v důsledku nejistoty diváků," řekl. „Ta nejistota bez konce nás ubíjí," dodal Nekvasil.

https://www.ndm.cz/

Autor článku: ČTK: dvc, jw